Muzikë

Magjia e ndryshimit: Një interpretim unik i klasikut të pavdekshëm “Baresha”


Ikona e ndjerë e muzikës shqipe, Nexhmije Pagarusha, e njohur edhe si “Bilbili i Kosovës”, ka lënë një trashëgimi të paçmueshme në muzikën shqiptare.

Kënga “Baresha” është veç një prej perlave të saj, një himn që përshkruan me një ndjeshmëri të thellë jetën e një bareshe.

Me zërin e saj të fuqishëm dhe interpretimin e saj të paharrueshëm, Pagarusha e ka ngulitur këtë këngë në zemrat e shumë shqiptarëve, duke e bërë një simbol të kulturës dhe identitetit kombëtar.

E kur jemi tek “Baresha”, një nga interpretimet më të veçanta të këtij hiti erdhi në shenjë homazhi pas vdekjes së Nexhmijes, nga artistja Hanna.

Në një skenë të mbushur me ndjesi të forta dhe të mbuluar nga një atmosferë respekti dhe adhurimi, u zhvillua një performancë që riktheu në jetë një nga këngët më ikonike të muzikës, “Baresha”.

Hanna, u ngjit në skenë për të interpretuar këtë klasik të pavdekshëm, duke i dhënë një frymë të re dhe një stil modern që magjepsi publikun.

Me talentin dhe përkushtimin e saj, Hanna mori përsipër detyrën e vështirë të rikthimit të kësaj kënge në një version të ri të muzikës xhaz.

E njohur për stilin e saj unik dhe eksperimentues, artistja arriti të sjellë një interpretim të freskët, duke ruajtur thelbin e origjinalit, por njëkohësisht duke i dhënë një tingull të ri dhe bashkëkohor.

Ndërsa ajo vazhdoi me performancën e saj, ajo arriti të ndërthurë me mjeshtëri elementet e muzikës tradicionale shqiptare me ndikimet moderne, duke sjellë një perspektivë për hitin e pavdekshëm të Pagarushës.

Ky kombinim i guximshëm tregoi respektin e saj të thellë për trashëgiminë e “Bilbilit të Kosovës”, ndërkohë që i dha këngës një dimension të ri që e bëri të afërt për një audiencë më të re.

Kur nota e fundit e këngës u mbyll, një heshtje e shkurtër mbuloi sallën, para se publiku të shpërthente në duartrokitje të zjarrta.

Ishte një moment që dëshmoi fuqinë e muzikës për të kapërcyer kohën dhe për të bashkuar zemrat e njerëzve përtej gjeneratave.

Performanca e Hannës jo vetëm që i dha një jetë të re një prej këngëve më të dashura të Nexhmije Pagarushës, por gjithashtu tregoi se trashëgimia e kësaj ikone të muzikës shqiptare vazhdon të jetojë dhe të frymëzojë brezat e rinj.

Përndryshe, Nexhmije Pagarusha ishte një këngëtare dhe aktore e njohur shqiptare nga Kosova, e cila konsiderohet si një nga ikonat më të mëdha të muzikës shqiptare. Ajo u lind më 7 maj 1933 në fshatin Pagarushë të Kosovës dhe ndërroi jetë më 7 shkurt të vitit 2020 – kishte një zë të jashtëzakonshëm dhe një karrierë të gjatë që shtrihej për dekada.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore