Lajme

Macron takohet me kryebashkiakët francezë teksa vendi përballet me kostot e trazirave


Presidenti francez Emmanuel Macron po zhvillon një takim me kryetarët e bashkive të prekura nga trazirat që kanë tronditur Francën gjatë këtyre ditëve pas vrasjes së adoleshentit nga policia.

Në fokus të këtyre takime është ndikimi i trazirave që kanë tronditur Francën gjatë javës së fundit.

Kostot e dhunës që nga vrasja e Nahel-it, një 17-vjeçari me origjinë afrikano-veriore, të martën e kaluar, llogariten në më shumë se 1 miliard euro, me 200 biznese të grabitura dhe 300 degë bankash e 250 dyqane të shkatërruara.

Sakaq, numri i arrestimeve vazhdon të bjerë – duke rënë në 72 nga një kulm prej më shumë se 1 mijë e 300 të premten – ndërsa autoritetet mbajtën një dislokim prej 45 mijë oficerësh policie dhe forca të tjera në të gjithë vendin.

Numri i automjeteve të djegura ose ndërtesave të dëmtuara ka rënë çdo natë që nga kulmi i së enjtes, referuar të dhënave  të qeverisë.

Por më shumë se tre mijë njerëz janë arrestuar që nga fillimi i trazirave një javë më parë.

Përveç ndjekjes së ndërtesave zyrtare, një sulm në veçanti solli një dënim të gjerë – përplasja e një makine të djegur në shtëpinë e kryetarit të bashkisë L’Hay-les-Roses, një periferi e Parisit.

Gruaja dhe dy fëmijët e tij të vegjël ikën nga shtëpia nga një derë e pasme.

Macron, i cili u takua me oficerët e policisë dhe zjarrfikësit gjatë natës në shenjë mbështetjeje, tani do të takohet me kryetarët e rreth 220 qyteteve të goditura nga dhuna për të diskutuar situatën.

Trazirat janë një tjetër fushë e minuar politike për presidentin francez, pasi ai nxiti një rritje të moshës së pensionit këtë vit që u parapri nga greva dhe protesta.

Imazhet e policëve të trazirave që luftojnë edhe një herë në rrugë njollosin më tej reputacionin e vendit.

Ndërkohë, opozita franceze në të dy skajet e spektrit politik e ka kapur krizën si dëshmi se qeveria po dështon të arrijë sigurinë publike dhe pabarazinë e ngushtë ekonomike.

Trazirat e punës dhe demonstratat në rrugë ndodhin rregullisht në Francë, por kanë marrë një ton më intensiv dhe konfrontues në vitet e fundit, duke reflektuar ndarjet brenda shoqërisë franceze.

Para protestave të pensioneve dhe pandemisë, e ashtuquajtura Lëvizja e Jelekëve të Verdhë shkaktoi dëme të shumta.

Nahel, mbiemri i të cilit është mbajtur i fshehtë nga autoritetet, u varros të shtunën në Nanterre, vendlindja e tij.

Oficeri që qëlloi me armë është akuzuar për vrasje dhe ndodhet në paraburgim.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore