Lajme

Macron do të përdorë vizitën në SHBA për të nxjerrë në pah dëmet ekonomike të luftës


Emmanuel Macron do t’i bëjë thirrje Joe Biden që të marrë parasysh më shumë dëmin e shkaktuar në ekonominë evropiane nga lufta në Ukrainë, në vendimet e tij politike.

Kjo, pasi sipas tij BE dhe SHBA duhet të bashkëpunojnë më shumë për të menaxhuar ndikimin e konfliktit dhe për të koordinuar politikat ndaj Kinës.

Sipas Pallatit Élysée, presidenti francez do të japë mesazhin kur të pritet nga Biden në një vizitë shtetërore tre-ditore – e para e presidencës së Biden dhe e dyta e Macron, e ftuar nga Donald Trump në 2018.

Ndërsa Shtëpia e Bardhë dhe Elysee theksuan lidhjet e ngushta midis SHBA-ve dhe Francës dhe marrëveshjen për çështje të mëdha siç është lufta në Ukrainë, të dyja palët thonë se po krijohen tensione ekonomike dhe gjeopolitike që nuk do të jenë të lehta për t’u zgjidhur.

Lufta po kërkon një taksë më të rëndë ekonomike për Evropën sesa SHBA-të për shkak të çmimeve spirale të energjisë të shkaktuara nga shkurtimet e eksporteve ruse, ndërsa zyrtarët e BE thonë se paketa e subvencioneve të gjelbra prej 369 miliardë dollarësh të Biden kërcënon industrinë e bllokut.

Edhe pse pushtimi i Rusisë e ka detyruar administratën Biden të ripërqendrohet në Evropë, SHBA ende e sheh kundërshtimin e Kinës për konkurrencën ekonomike dhe sigurinë si prioritetin e saj kryesor strategjik.

Macron ka kritikuar paketën e gjelbër, të njohur si Akti i Reduktimit të Inflacionit, dhe ka shprehur irritim ndaj SHBA-ve që shesin gaz natyror në Evropë me çmime të fryra. Një sjellje e tillë “nuk përputhet me rregullat e Organizatës Botërore të Tregtisë dhe nuk është miqësore”, tha Macron këtë muaj, duke premtuar se do të sjellë të dyja çështjet në udhëtimin e tij.

John Kirby, zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-ve, tha të hënën se administrata Biden do të diskutonte shqetësimet e Francës në lidhje me legjislacionin me Macron.

John Kirby

“Ne duam të kuptojmë shqetësimet. Ne jemi absolutisht të gatshëm ta bëjmë atë bisedë dhe të gjejmë një mënyrë për të punuar me ato çështje shqetësuese”, tha ai.

Macron ka mbrojtur prej kohësh që Evropa të ndjekë më shumë “autonomi strategjike” në çështjet e saj ekonomike dhe të sigurisë, dhe shpesh paralajmëroi për rreziqet e mbështetjes së tepërt në SHBA nëse do të merrte një kthesë tjetër izolacioniste.

I pyetur se çfarë do të përpiqej të arrinte Macron në lidhje me IRA-n në emër të BE-së, zyrtari nuk pranoi të jepte detaje.

Gérard Araud, ambasador francez në SHBA nga viti 2014 deri në 2019, tha se do të ishte e vështirë për Macron të bënte shumë përparim në IRA ose çmimet e energjisë, por vizita do të ishte megjithatë një moment i rëndësishëm diplomatik.

Sipas zyrtarëve francezë dhe amerikanë, Macron dhe Biden do të diskutojnë se si të menaxhojnë sfidat përpara në Ukrainë, duke përfshirë dërgimin e ndihmës shtesë ushtarake dhe civile dhe shmangien e çdo përshkallëzimi me Rusinë.

Të dy vendet kanë thënë se vetëm Kievi mund të vendosë nëse dhe kur të negociojë me Moskën dhe se sovraniteti dhe integriteti territorial i Ukrainës duhet të respektohen.

Përpjekjet e Macron për të mbajtur një kanal diplomatik të hapur ndaj presidentit rus Vladimir Putin si dhe homologut të tij ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, shihen si të dobishme nga Uashingtoni, sipas një zyrtari amerikan.

Takimi vjen ndërsa SHBA rrit përpjekjet për të riparuar marrëdhëniet pasi Franca u la në zierje vitin e kaluar për shkak të përjashtimit të saj nga pakti i sigurisë Aukus, që synon të kundërshtojë fuqinë kineze në rajonin Indo-Paqësor.

Australia anuloi një porosi të madhe nëndetëse nga Grupi Detar i Francës dhe në vend të kësaj zgjodhi anijet e prodhuara nga SHBA.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore