Lajme

Lviv “zgjohet” me shpërthime, regjistrohen dy vatra zjarri


Rajoni i Lviv-it u “zgjua” mëngjesin e 25 prillit me shpërthime.

Situata tashmë është komentuar nga administrata ushtarake rajonale (OVA).

Lajmi u bë i ditur nga mediat vendase, të cilat nuk lejohet të publikojmë imazhe nga vendngjarjet.

Kreu i OVA-s Maksym Kozytskyi deklaroi se mbrojtja ajrore funksionon në rajon.

Ai ka shkruar për këtë në kanalin e tij “Telegram”.

Fillimisht, banorët e rajonit Lviv dëgjuan shpërthime, dhe më pas tymi filloi të shfaqej në qiell mbi rajon.

Kozytsky më vonë shkroi se të gjithë njerëzit duhet të qëndrojnë në strehimore, sepse mbrojtja ajrore po funksionon.

Më pas u bë e ditur se zjarret shpërthyen në dy vendbanime në rrethin Zolochiv.

Sipas Kozytsky-t, situata është nën kontroll, por banorët e rajonit Lviv ende duhet të qëndrojnë të fshehur.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore