Lajme

Lula i Brazilit bën thirrje për t’i dhënë fund dominancës të dollarit


Presidenti i Brazilit Luiz Inácio Lula da Silva u ka bërë thirrje vendeve në zhvillim të punojnë drejt zëvendësimit të dollarit amerikan me monedhat e tyre në tregtinë ndërkombëtare, duke i dhënë zërin e tij përpjekjeve të Pekinit për t’i dhënë fund dominimit të monedhës së gjelbër në tregtinë globale.

Duke nisur vizitën e tij të parë shtetërore në Kinë që nga marrja e detyrës në janar, Lula u bëri thirrje vendeve të të ashtuquajturit grupi i kombeve Brics – që përveç Brazilit dhe Kinës përfshin Rusinë, Indinë dhe Afrikën e Jugut – të krijojnë të tyren monedhë alternative për përdorim në tregti.

“Çdo natë pyes veten pse të gjitha vendet duhet ta bazojnë tregtinë e tyre në dollar”, tha Lula në një fjalim të pasionuar në Bankën e Re për Zhvillim në Shangai, e njohur si “Brics bank”.

Thirrja e Lula-s për të larguar varësinë nga dollari përputhej me përpjekjet në rritje të Pekinit për të promovuar përdorimin e monedhës kineze renminbit në zgjidhjen e tregtisë ndërkufitare të mallrave, ndërsa politikëbërësit kinezë kërkojnë të forcojnë rolin e ekonomisë së dytë më të madhe në botë në sistemin financiar global.

Pritja e ngrohtë në Shangai erdhi gjithashtu pasi lideri majtist i Brazilit ka kërkuar të ridrejtojë politikën e jashtme të vendit në një qëndrim më shumëpalësh, me theks jo vetëm në marrëdhëniet e mira me SHBA-të – ai vizitoi presidentin Joe Biden në shkurt – por edhe me Kinën dhe botën në zhvillim.

Paraardhësi i ekstremit të djathtë të Lulës, Jair Bolsonaro, i kishte dhënë përparësi lidhjeve dypalëshe me SHBA-të nën ish-presidentin Donald Trump dhe kombe të tjera të udhëhequra nga liderë populistë si Hungaria dhe Izraeli.

Udhëheqësi i Kinës Xi Jinping do të jetë i prirur të bindë presidentin brazilian kur ata të takohen të premten për të demonstruar atë oreks për ribalancim duke mbështetur një sërë nismash të politikës së jashtme të Pekinit.

Këto variojnë nga programi i tregtisë dhe infrastrukturës “Një brez dhe rrugë” deri te skemat e tjera që synojnë të krijojnë sisteme alternative të qeverisjes ndërkombëtare ndaj atyre të dominuara nga SHBA.

Tregtia dypalëshe është rritur gjatë dekadës së fundit në 150.4 miliardë dollarë vitin e kaluar, me Kinën që bleu mallra bujqësore dhe minerale të Brazilit dhe investoi në tregun e madh të konsumit dhe sektorin e infrastrukturës të vendit të Amerikës Latine. Të enjten, Lula vizitoi gjithashtu Huaëei, kompaninë kineze të pajisjeve të telekomit që është subjekt i sanksioneve të SHBA.

Marrëdhëniet ekonomike në rritje i ka inkurajuar të dy vendet të promovojnë përdorimin më të madh të monedhave të tyre përkatëse në tregtinë dypalëshe. Këtë javë, dega braziliane e Bankës Industriale dhe Tregtare shtetërore të Kinës shlyen transaksionin e saj të parë direkt në renminbi në vend, raportoi media shtetërore kineze.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore