Bota

Lukashenko: Reagimi ndaj devijimit të avionit, ‘provokim i planifikuar’


Kryeministri i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, ka dalë në një deklaratë publike, duke akuzuar Perëndimin për fillimin e një “lufte moderne hibride” kundër Minsk.

Gjithashtu e ka quajtur reagimin ndërkombëtar ndaj incidentit si një “provokim të planifikuar”.

Gjatë një seance të parlamentit, ai ka thënë se avioni mund të ishte rrëzuar, sepse po fluturonte mbi një termocentral bërthamor, kur u devijua nga qeveria bjelloruse. Kjo dukej se kishte sajuar një kërcënim bombe dhe kishte përplasur Mig29-n për të siguruar uljen e avionit.

Lukashenko është shfaqur i papenduar për arrestimin e gazetarit bjellorus, Raman Pratasevich, dhe të dashurës së tij, Sofia Sapega.

Pavarësisht kërcënimit të sanksioneve nga Perëndimi për atë që është quajtur “pirateri ajrore” dhe “akt i terrorizmit shtetëror”.

Rrëfimet e filmuara nga Pratasevich dhe e dashura e tij ishin të detyruar, sipas anëtarëve të familjes.

Të martën në mbrëmje, Sapega u shfaq në atë që mbështetësit e kanë krahasuar me një video pengmarrjeje. Ai rrëfeu për drejtimin e një llogarie antiqeveritare në Telegram, që mund ta kërcënonte me më shumë se 10 vjet burg.

Në videon, të publikuar përmes medias që mban qëndrim pro-shtetit bjellorus, të martën në mbrëmje, Sapega 23, dha një rrëfim të memorizuar. Ajo pranoi se drejtonte Librin e Zi të Bjellorusisë, i cili zbuloi detaje personale ose policinë e trazirave “të shkatërruara”.

Kanali, për të cilin liderët e opozitës kanë thënë se ishte një mjet efektiv për të luftuar brutalitetin e policisë kundër protestuesve, vitin e kaluar, ka zemëruar qeverinë e Lukashenkos. Gjithashtu ka sjellë dhe skena të turpshme të oficerëve të policisë, të cilët vrapojnë nga protestuesit për të shmangur heqjen e maskave.

Pratasevich ndihmoi në drejtimin e llogarisë, Nexta Telegram, gjatë protestave masive kundër Lukashenkos. Ai është akuzuar për ekstremizëm dhe për thirrje ndaj trazirave masive.

Komentet e Lukashenkos në parlament, të mërkurën, ishin mbrojtja e tij e parë për themelimin e fluturimit Ryanair. “Pavarësisht nëse kishte një bombë, nëse do të informohesha se kishte një terrorist në aeroplan, unë menjëherë do të jepja urdhrin që aeroplani të ulej”, tha Lukashenko.

Gjatë fjalimit, ai tha se një kërcënim për bombë kishte ardhur nga dikush në Zvicër. Sipas tij, kërcënimi ishte dërguar nga anëtarët e Hamasit (një zëdhënës i Hamasit ka mohuar çdo lidhje me incidentin).

Ai fajësoi Perëndimin për fillimin e një “lufte moderne hibride” kundër Bjellorusisë, duke e quajtur vendin e tij një “poligon provash” për fillimin e konfliktit të perëndimit me Rusinë.

Prindërit e Pratasevich kanë bërë thirrje për ndihmë ndërkombëtare, për të liruar gazetarin bjellorus. Kjo, pasi presidenti i Shteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, tha se sanksionet kundër regjimit të Lukashenkos ishin “në lojë”.

Marrë dhe përshtatur nga The Guardian për Albanian Post.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore