Pajisje

Lufta për smartphone-in e ri me inteligjencë artificiale po ndan Perëndimin dhe Kinën


Në universin e teknologjisë, telefoni inteligjent ka qenë motori i palëvizshëm për të paktën 15 vjet.

Qarkullimi dhe rëndësia konkrete në jetën e secilit e fakton këtë.

Por, çka nëse inteligjenca artificiale do ta merrte atë rol qendror? Po sikur brenda pak vitesh telefoni të bëhet pajisja më e shitur e varur nga software-i gjithnjë e më i përhapur i bazuar në AI?

Në Kongresin Botëror të Celularëve 2024 u shfaq një prototip i telefonit inteligjent nga Deutsche Telekom bazuar në platformën AI të Qualcomm.

Aplikacionet zhduken dhe roli i ndërmjetësimit midis përdoruesit dhe asaj që ai kërkon kryhet plotësisht nga AI.

Inteligjenca artificiale po zgjeron hendekun midis Lindjes, ose më mirë midis Kinës dhe Perëndimit.

Do të jetë vetë AI që do të çojë në atë që ekspertët e quajnë “shkëputje teknologjike”.

Në Kinë po shihen telefona me AI. Dhe e njëjta gjë ndodh edhe në tregjet tona. Por këto janë funksione krejtësisht të ndryshme dhe LLM (modele të mëdha gjuhësore) në varësi të dy tregjeve, pavarësisht se ndonjëherë aplikohen në pajisje identike.

Një model i ri i gamës Magic 6 Pro, i sapo lëshuar, integron një LLM prej 7 miliardë parametrash të quajtur MagicLM.

Punoni jo në cloud, por në vetë pajisjen falë Magic Portal, një ndërfaqe që integron shërbime dhe aplikacione të ndryshme telefonike falë AI, pa u thirrur zhvilluesit që të krijojnë këto sinergji paraprakisht.

Kompania Honor flet për IUI, pra UI inteligjente (ndërfaqja e përdoruesit): kuptimi i kontekstit nga përmbajtja e telefonit, por edhe nga gjestet dhe lëvizja e syve të përdoruesit, dhe sugjerimi në mënyrë proaktive për veprimin e duhur.

Aktivizoni një kërkim përpara se ta shtypni ose parashikoni një shërbim, nga pagesat deri te rezervimi i një taksie.

Kompania kineze, në tregun perëndimor, tani për tani është duke adoptuar një pozicion pritjeje: “Departamenti ynë i Kërkimit dhe Zhvillimit po vlerëson një seri të tërë aspektesh”, thotë Pier Giorgio Furcas, Drejtor Tregtar i Honor Italia.

“Përshtypja është se në qendër të sistemit tonë do të ketë një diell të ri në të ardhmen, i cili do të jetë jo aq një pajisje, por më tepër një software, i aftë për ta bërë inteligjencën artificiale të funksionojë më mirë. Dhe në Kinë po punojnë shumë në këtë aspekt”.

Kompania që është fokusuar në AI mbi të gjitha është Samsung, e cila me prezantimin e fundit të Galaxy S24 foli në mënyrë eksplicite për “telefonin e parë AI”, për një smartphone i larë në lumin e inteligjencës artificiale, me shumë funksione të dedikuara dhe i aftë për të punuar në pajisje, pa cloud.

“Ne kemi investuar në AI për më shumë se një dekadë”, thotë Paolo Bagnoli, shefi i Marketingut dhe Shitjes me Pakicë në Samsung Electronics Italia.

“Ne kemi identifikuar përdorimet kryesore të telefonit inteligjent, nga emaili te bankat online te kërkimet e produkteve dhe kemi zhvilluar potencialin e papërpunuar të inteligjencës artificiale në aktivitete të afta për të përmirësuar cilësinë e jetës”.

Marrë nga “Corriere della Sera”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore