Lajme

‘Lufta në Ukrainë’, OKB: Nëse eksportet nuk zhbllokohen, 323 milionë njerëz në rrezik nga uria në botë


Emergjenca për furnizimet me grurë po dëmton “luftën e gazit” në konfliktin midis Rusisë dhe Ukrainës.

Rezervat e drithërave, që Moska i mban të bllokuara në portet e Detit të Zi, po bëhen gjithnjë e më shumë një objektiv i “luftës kolaterale” që dy shtetet po luftojnë çdo ditë.

OKB-ja ka ripërsëritur alarmin e saj.

Nëse eksportet nuk rifillojnë, qindra miliona njerëz rrezikojnë të vdesin nga uria, sepse varen nga kjo ndihmë. Janë dy ngjarje të 24 orëve të fundit që duhet të regjistrohen në “betejën e grurit” .

E para ka të bëjë me mundësinë e anashkalimit të bllokadës së porteve. Treni i parë ka mbërritur në Lituani, me një ngarkesë gruri ukrainas që do të eksportohet përmes porteve të vendit baltik.

Lajmi u bë i ditur nga Hekurudhat Lituaneze.

Kjo është një dërgesë provë që synon të vlerësojë efektivitetin e rrugëve alternative në pamundësinë e përdorimit të porteve ukrainase të bllokuara nga armiqësitë me Moskën.

Pritet që, deri në 1 mijë e 500 ton grurë, të sillen në bregun e Balltikut në ditë.

Pikërisht për shkak se gruri është kthyer në një “mall strategjik”, rusët po shtojnë sulmet e tyre ndaj këtij qëllimi.

Presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen, denoncoi se Moska po bombardon depozitat në portet e Ukrainës.

“Rusia i ka kthyer furnizimet e saj me energji në armë”, tha ajo. Në Ukrainën e pushtuar nga Rusia, ushtria e Kremlinit po konfiskon rezervat e grurit dhe makinerive.

Sot artileria ruse po bombardon qëllimisht dyqanet e drithit në të gjithë Ukrainën.

Nga ana tjetër, satelitët amerikanë kanë dokumentuar se një anije ka arritur të largohet nga Deti i Zi me një ngarkesë me drithëra, ajo është nisur për në Siri, një vend “mik” i Moskës.

Ndërkohë, një raport i OKB-së ka përditësuar – për keq – numrin e njerëzve, mbijetesa e të cilëve rrezikohet nga pasojat e luftës ushqimore.

Ata ishin 276 milionë para shpërthimit të konfliktit, ata u rritën shpejt në 323 milionë. Fillimi i kësaj katastrofe është dalja nga tregu ukrainas, i cili garantonte ushqim për 400 milionë njerëz.

Marrë nga Corriere Della Sera, përshtatur për Albanian Post

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore