Film

“Lost” gjeti rrugën drejt një ekuacioni që ndryshoi të ardhmen e botës së televizionit


"Lost", i cili u shfaq premierë në ABC në 2004, ndihmoi në ndryshimin e modelit për mënyrën se si producentët përfundojnë shfaqjet e tyre.

Transmetuesi ABC ishte duke luftuar për të gjetur hitet në vitin 2004 kur rrjeti prezantoi dy prej tyre: “Desperate Housewives”, një pamje e re në një telenovelë në kohën e duhur; dhe “Lost”, një mister me ngjyrë fantastiko-shkencore që shpejt u bë një ndjesi fansash, nga numrat e tij të fshehtë deri tek ajo që ndodhi në të vërtetë me atë aeroplan të rrëzuar dhe pasagjerët e tij.

Megjithatë, nga të dy, ishte “Lost” që ndryshoi rrënjësisht televizionin dhe marrëdhënien midis talentit krijues pas shfaqjeve televizive dhe rrjeteve që i bartën ato – duke nxitur atë që mund të quhet romanizimi i televizionit – jo në mënyrën se si filloi seriali, por më tepër se si përfundoi në vitin 2010.

Rrënjët e kësaj në fakt filluan disa vite më parë, kur producentët ekzekutivë të shfaqjes, Damon Lindelof dhe Carlton Cuse, kuptuan se vlerësimet e përdredhura dhe misterioze të serialit kishin filluar të vuanin për shkak të natyrës së pafund të angazhimit të shikuesve.

Me nxitjen e tyre, në atë që Variety e quajti një “shfaqje që ndryshon paradigmë”, ABC i lejoi ata të shpallnin një datë zyrtare të përfundimit të serialit, duke porositur 48 episode në tre sezone për të përfunduar historinë, transmeton AlbanianPost.

“Unë mendoj se për shfaqjet e bazuara në histori si ‘Lost’, në krahasim me shfaqjet e bazuara në ekskluzivitet si ‘ER’ ose ‘CSI’, audienca dëshiron të dijë se kur do të përfundojë historia”, tha Cuse në atë kohë duke theksuar krahasimin e romanit, teksa shtoi –“Kur J.K. Rowling njoftoi se do të kishte shtatë libra ‘Harry Potter’, kjo u dha lexuesve një kuptim të qartë se cili do të ishte saktësisht investimi i tyre. Ne duam që audienca jonë të bëjë të njëjtën gjë”.

Producenti J.J. Abrams, i cili bashkë-krijoi serialin me Lindelof dhe Jeffrey Lieber, në atë kohë e quajti vendimin “zgjedhja të duhur”, duke e vlerësuar ABC për “parashikueshmërinë dhe guximin e vërtetë për të bërë një thirrje si ajo”.

Që atëherë, me siguri, një lloj tjetër i televizionit është shfaqur dhe ka zënë rrënjë, duke i dhënë talenteve krijuese më shumë liri për të vendosur afatin e ruajtjes së tregimeve të tyre.

Kjo ka përfshirë rritjen e serive të kufizuara që ofrojnë premtimin e përfundimit, duke krijuar harqe me fillim dhe fund të qartë.

Të tjerë e ndoqën atë shembull, nga “Game of Thrones”, me përfundimin e tij me dy sezone, te “Stranger Things”, tek më së fundi “The Boys”, i cili njoftoi se sezoni i pestë i satirës superheroike do ta mbyllë historinë.

Ky ekuacion e ka bërë televizionin më të pasur dhe më ambicioz, si dhe në gjendje të luftojë me lloje të ndryshme të tregimeve të serializuara.

Menjëherë pas kësaj, fëmijët e “Lost” – të shumtë në fillim, siç janë gjithmonë kur diçka ndodh papritur – përfituan nga ai oreks, duke e rritur interesimin rreth këtij projekti me nam.

Është e qartë se edhe “Lost” i shkoi për shtati recetës së re të suksesit , duke zbuluar jetëgjatësinë e serialit, dhe në fund iu përgjigj shumë pyetjeve të tij.

Të dish se kur të mbarosh nuk është saktësisht e njëjtë me të dish se si do mbarojë.

Sidoqoftë, deri atëherë, trashëgimia e shfaqjes ishte e sigurt.

Duke sjellë atë rreth të plotë, të 121 episodet e shfaqjes po zbarkojnë në mënyrë të përshtatshme në Netflix, ku mund të rizbulohen – dhe të shikohen në një mënyrë më të përqendruar – nga ata që nuk duhet të presin vite për të parë se si përfundon gjithçka.

Finalja e “Lost” mund të mos kishte sjellë një fund të denjë për të gjitha zhurmat. Megjithatë, deri atëherë, ajo kishte ndihmuar që TV-ja t’i drejtohej një qasjeje të re për të treguar histori, e cila, pa marrë parasysh numrat (për rekord, 4, 8, 15, 16, 23 dhe 42), mund të jetë formula që ka vërtet rëndësi tek shumica.

“Lost” do të shfaqet premierë më 1 korrik në Netflix në SHBA.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore