Sport

Lonzo Ball në rrezik serioz: Bulls kanë frikë se ai mund të mos luajë më kurrë


Lonzo Ball mund të mos luajë më kurrë basketboll. Kjo është ajo që Chicago Bulls kanë filluar të dyshojnë, nga frika se lojtari i tyre 25-vjeçar mund të mos shkelë më kurrë në fushë për shkak të problemeve me gjurin e majtë.

Lëndimet kanë bërë që ai t’i nënshtrohet tre herë operacionit pa përmirësim. Karriera e një prej lojtarëve më premtues të NBA është në rrezik serioz.

Ball iu nënshtrua një operacioni të tretë në mars. Ai duhej të bënte një transplant. Ishte e sigurt që ai nuk do të luante këtë sezon, se do të humbiste pjesën më të madhe të sezonit të ardhshëm apo edhe se nuk do të ishte gati për të gjithë sezonin. Megjithatë, Bulls kanë filluar të mendojnë se skenari më pesimist është se ata nuk do të jenë në gjendje të llogarisin më te Lonzo.

Para këtij operacioni të ri, lojtari nuk mund të vraponte apo kërcente pa dhimbje pavarësisht gjithë kohës së rikuperimit që kishte kaluar. Në përditshmërinë e tij ishte edhe shumë i kufizuar, pasi kishte vështirësi në ngjitjen dhe zbritjen e shkallëve

Lonzo luajti ndeshjen e tij të fundit më 14 janar 2022, kur Chicago po synonte lart pasi e shtoi atë në verë së bashku me Nikola Vucevic, DeMar DeRozan dhe Alex Caruso. Por lëndimi i tij bëri që projekti të shembet. Pa të, problemet në krye kanë qenë evidente. Vitin e kaluar, Bulls humbën në raundin e parë nga Bucks dhe këtë sezon përfunduan duke humbur në play-in nga Heat, tani finalistët e Konferencës Lindore.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore