Boterori 2022

Lojtarët e Marokut me origjinë belge përgatiten për ndeshjen ‘speciale’ të Kupës së Botës


Photo by Urbanandsport/NurPhoto via Getty Images

Trajneri i Marokut, Walid Regragui, tha se skuadra e tij do të përpiqet të heq “emocionet e veçanta” të lojtarëve të tyre me origjinë belge, kur ata të përballen me skuadrën e Roberto Martinez në Kupën e Botës të dielën.

Afrikano-veriorët barazuan ndeshjen e tyre hapëse me Kroacinë 0-0 dhe fitorja ndaj Belgjikës do t’i vendoste ata në prag të arritjes në fazën eliminatore për herë të parë që nga viti 1986.

Maroku ka katër lojtarë në skuadrën e tyre, të cilët kanë lindur në Belgjikë, duke përfshirë Selim Amallah, i cili filloi kundër Kroacisë dhe luan për Standard Liege.

Bilal El Khannouss dhe Anass Zaroury, të cilët të dy kanë luajtur për ekipet e të rinjve të Belgjikës, dhe Ilias Chair kanë lindur gjithashtu në vendin evropian.

“Ata kanë një emocion të veçantë dhe një energji pozitive dhe ju duhet të përpiqeni të përfitoni nga kjo”, tha Regragui në konferencën e tij për shtyp para ndeshjes.

“Por ajo që duhet të bëjmë është të përpiqemi ta vendosim atë në kontekst… Unë pothuajse solla një nga ata lojtarë në konferencën për shtyp dhe më pas kuptova se nuk duhet ta bëja këtë pasi do të ushtronte presion mbi ta”, theksoi trajneri.

Katërmbëdhjetë nga skuadra prej 26 lojtarësh të Marokut kanë lindur jashtë vendit, duke përfshirë lojtarët yje Hakim Ziyech dhe Achraf Hakimi, të cilët kanë lindur në Holandë dhe Spanjë.

“Ju duhet të përfaqësoni vendin që ndjeni”, tha trajneri i Belgjikës Martinez, duke folur në konferencën e tij për shtyp.

“Në nivel klubi luan për arsye të ndryshme. Ndonjëherë është trajneri, herë projekti, ndonjëherë sfidë, ndonjëherë është vendi ku je në karrierë. Kur luan për ekipin tënd kombëtar vjen nga zemra”, vijoi ai.

Maroku është duke u përpjekur për të rikuperuar dy mbrojtësit e djthatë Hakimi dhe Noussair Mazraoui, por Regragui tha se ata të dy mund të jenë gati për të filluar në stadiumin “Al Thumama”.

“Ne duhet të vendosim nëse do të rrezikojmë ata, por do të shohim nesër”, tha ai.

Belgjika e nisi fushatën e saj në Kupën e Botës me një fitore 1-0 ndaj Kanadasë.

“Ne jemi në grupin e vdekjes,” tha Regragui.

“Të gjithë menduan se Kanadaja do të ishte një ekip i lehtë, por ne mund ta shohim tani që nuk do të jetë kështu”.

“Është grupi i vdekjes dhe ne duam të dalim prej tij”, shtoi trajneri i Marokut.

Belgjika është ende e renditur në vendin e dytë në botë, por shumë nga “gjenerata e artë” e lojtarëve të saj janë në të 30-at dhe ata luftuan me ritmin e një skuadre të re kanadeze.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore