Lajme

Lloji i raketës ruse që goditi spitalin e fëmijëve në Kiev përdor komponentë perëndimor


Sipas ekspertëve dhe zyrtarëve ukrainas, lloji i raketës ruse që shkatërroi një spital për fëmijë në Kiev mbështetet në komponentë të projektuar nga perëndimi, duke treguar suksesin e Kremlinit në shmangien e sanksioneve.

E kapur në kamera një sekondë para se të godiste spitalin e kancerit të hënën, Kh-101 është një nga raketat më të avancuara të lundrimit të Rusisë dhe kritike për intensifikimin e fushatës së saj të sulmeve ajrore kundër Ukrainës.

Rusia po prodhon gati tetë herë më shumë Kh-101 sesa përpara se presidenti rus, Vladimir Putin, të urdhëronte pushtimin në shkallë të plotë të Ukrainës në vitin 2022 – dhe është ende e varur nga pjesët nga vendet perëndimore, veçanërisht nga SHBA.

“Teknologjia perëndimore po i lejon ata të ndërtojnë këto raketa më të zgjuara, të cilat lejojnë që sulmet e tyre terroriste të kalojnë mbrojtjen tonë ajrore të vështirë”, tha Olena Bilousova, një drejtuese kërkimore mbi sanksionet në Institutin KSE në Kiev.

Edhe pse sanksionet e kanë shkëputur Rusinë nga disa komponentë të avancuar, sektori i mbrojtjes i Kremlinit është kthyer në mikroprocesorë dhe teknologji të tjera të avancuara që nuk janë të destinuara për përdorim ushtarak.

Tranzicioni është i dukshëm në analizën ukrainase të një Kh-101 të lëshuar në janar, i cili zbuloi 16 pjesë të elektronikës së prodhimit perëndimor brenda raketës.

Dy nga komponentët u markuan si të prodhuara nga STMicroelectronics me seli në Zvicër, me pjesën e mbetur të prodhuar nga prodhuesit e çipave amerikanë duke përfshirë Texas Instruments, Analog Devices dhe Intel.

Të gjitha mallrat janë të destinuara kryesisht për përdorim civil – me disa mjaft të vjetra.

Analiza e Financial Times e dosjeve ruse tregon se si kompanitë ruse në vitin 2023 ishin në gjendje të merrnin pjesë identike me ato të përdorura në Kh-101 të janarit, thjesht duke i blerë ato në tregun e hapur dhe duke i importuar ato nëpërmjet Kinës.

Ndërsa dokumentet ruse thonë se pjesët janë prodhuar nga prodhues perëndimorë, të gjitha janë renditur si të prodhuara në Kinë, Malajzi, Filipine, Tajvan ose Tajlandë.

Analiza ka të ngjarë të nënvlerësojë shtrirjen e mbështetjes së jashtme të Rusisë.

Sipas një analize nga Zyra e Presidentit të Ukrainës dhënë FT-së, një Kh-101 i plotë mund të përmbajë më shumë se 50 pjesë të ndryshme të prodhimit të huaj.

Sulmi në shkallë të gjerë të së hënës në infrastrukturë dhe ndërtesa tregtare dhe banesore në të gjithë Ukrainën vrau të paktën 43 civilë dhe plagosi më shumë se 190 të tjerë, sipas autoriteteve.

Rusia ka mohuar se ka shënjestruar spitalin dhe pretendon, pa prova, se Ukraina e goditi atë nga një sistem mbrojtës kundërajror Nasams, i furnizuar nga SHBA.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore