Llapi kualifikohet në gjysmëfinale të Kupës së Kosovës, mposht Malishevën pas penalltive

Llapi është skuadra e fundit gjysmëfinaliste në Kupën e Kosovës, teksa e mposhti në shtëpi Malishevën pas ekzekutimit të penalltive.

Koha e rregullt, ashtu sikurse edhe vazhdimet përfunduan me rezultat të barabartë 2:2, andaj për t’u përcaktuar skuadra e fundit gjysmëfinaliste, u desh ekzekutimi i penalltive.

Alidemaj, Progni, Fernandihno, Firmino, Shabani dhe Stafa u treguan të saktë nga pika e bardhë për Gjilanin

Mustafa, Kryeziu, Maliqi, Pira dhe Rapuca shënuan nga pika e bardhë për skuadrën e Llapit, ndërsa penalltinë e gjashtë e gaboi anglezi, Sobowale.

Sa i përket ndeshjes, ishte skuadra e Llapit që kaluan të parët në epërsi me golin e shënuar nga Trimror Selimi në minutën e 11-të.

Por, mysafirët arritën ta përmbysin rezultatin në pjesën e parë, kur Ilir Mustafa fillimisht e shënoi golin e barazimit në minutën e 25-të, pastaj dy minuta para përfundimit të pjesës së parë, Ronald Soboëale shënoi për 1:2.

Por, Llapi nuk u dorëzua dhe në minutën e 72-të Alban Shabani e shënoi golin e barazimit, çka bëri që ndeshja të shkojë në vazhdime.

Kujtojmë që skuadrat tjera gjysmëfinaliste janë: Prishtina Gjilani dhe Vushtrria.