Sport

Liverpool dhe Arsenal duelojnë për Kylian Mbappe


Kylian Mbappe (Getty Images)

Liverpool dhe Arsenal thuhet se janë të përgatitur për të hyrë në garë për të nënshkruar me sulmuesin e Paris Saint-Germain, Kylian Mbappe.

Me kontratën e tij që skadon në fund të sezonit, pritet gjerësisht që francezi të largohet nga “Parc des Princes” si një transferim i lirë.

Edhe pse PSG ka të ngjarë të përpiqet të rinovojë kontratën e Mbappe-s, ka pasur spekulime të shpeshta në lidhje me një kalim te Real Madrid.

Gjatë verës, PSG mendoi se Mbappe tashmë kishte rënë dakord të nënshkruante me “Los Blancos” në 2024, duke çuar në dëbimin e sulmuesit nga ekipi i parë me shpresën për të detyruar një shitje.

24-vjeçari u rikthye shpejt në skuadrën e PSG-së dhe që atëherë ka kontribuar me 17 gola nga po aq paraqitje në Ligue 1 dhe Champions League këtë sezon.

Megjithatë, në këtë rast nuk pritet një ndryshim, siç ndodhi në vitin 2022, dhe Real Madrid-i është aktualisht favoriti i qartë për të negociuar një kontratë fitimprurëse me fituesin e Kupës së Botës 2018.

Real-i është i ndihmuar nga fakti se ata kanë më shumë liri veprimi me kufirin e pagave të tyre në La Liga për 2024-25, duke u dhënë atyre mundësinë për të përmbushur kërkesat e Mbappe-s.

Megjithatë, sipas “Daily Record”, Liverpool dhe Arsenal janë të përgatitur për të shqyrtuar mundësinë e krijimit të një propozimi për Mbappe.

Ndërsa sugjerohet se do të merren parasysh si arsyet e futbollit ashtu edhe ato financiare, kjo e fundit është padyshim më e rëndësishmja me secilën prej këtyre skuadrave që duhet të thyejnë strukturën e tyre të pagave për t’u bërë pretendentë.

Në të kaluarën, treguesi ka qenë se Mbappe është një admirues i Liverpool-it dhe menaxherit Jurgen Klopp, dhe do të konsideronte një transferim në “Anfield” nëse Real-i nuk do të ishte në llogari.

Arsenal-i ka të ngjarë të shihet si një opsion i dytë, por një fitim i titullit të Premier League teorikisht do t’i katapultonte ata në garë.

Raporti shton se PSG nuk ka hequr dorë nga shpresa për të mbajtur shërbimet e Mbappe për të paktën një sezon më shumë, edhe nëse ishte në një marrëveshje për 12 muaj.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore