Biznes

Live Nation raporton vitin 2023 më fitimprurësin për pjesëmarrjen në koncerte dhe shitjet e biletave


Live Nation, gjiganti i argëtimit që zotëron Ticketmaster, raportoi vitin 2023 si vitin e tij më fitimprurës, për sa i përket frekuentimit dhe shitjes së biletave.

Kompania, aktualisht subjekt i një hetimi antitrust nga Departamenti amerikan i Drejtësisë, ka thënë se frekuentimi i koncerteve ishte rritur me 20% krahasuar me vitin 2022, me më shumë se 145 milionë fansa që ndoqën më shumë se 50 mijë ngjarje.

Ticketmaster shiti 620 milionë bileta, 13% më shumë krahasuar me një vit më parë.

Gjatë vitit, i cili pa turne ndërkombëtarë mbresëlënës nga artistë si Taylor Swift dhe Beyoncé, të ardhurat totale të kompanisë u rritën me 36% në 22.7 miliardë dollarë, ndërsa të ardhurat operative u rritën me 46% në 1.07 miliardë dollarë.

Rritja e shfaqjeve dhe frekuentimit u përkthye gjithashtu në rritje dyshifrore në shitjet ndihmëse për arenat, amfiteatrot dhe llojet e tjera të ambienteve, sipas kompanisë.

Raporti theksoi gjithashtu zgjerimin e industrisë globale në vitin e tij të suksesshëm, me 50% më shumë akte ndërkombëtare në 50 turnetë kryesore dhe 15% më shumë shfaqje mesatarisht, krahasuar me pesë vjet më parë.

Megjithëse industria është rimëkëmbur që nga pandemia, ka ende shqetësime të mëdha për biznesin e Live Nation, përkatësisht hetimi i vazhdueshëm antitrust dhe zemërimi për keqpërdorimin e shitjeve nga Ticketmaster për turneun e Swift Eras, i cili la shumë fansa duarbosh, rrëzoi faqen dhe dërgoi çmimet e rishitjes në rritje.

Ky vit duket i gatshëm të jetë po aq i fuqishëm për sa i përket shitjeve të biletave, me turneun e dytë ndërkombëtar dhe vendas të turneut Eras, si dhe turne nga artistë të njohur ndërkombëtarisht si Jennifer Lopez, Drake, Bad Bunny dhe Olivia Rodrigo.

“Industria e muzikës live arriti lartësi të reja në vitin 2023 dhe kërkesa për muzikë live vazhdon të rritet”, ka thënë Michael Rapino, presidenti i Live Nation.

“Bota jonë digjitale i fuqizon artistët të zhvillojnë ndjekës globalë, ndërsa frymëzon fansat që të dëshirojnë përvoja personale më shumë se kurrë. Në të njëjtën kohë, industria po ofron një shumëllojshmëri më të gjerë koncertesh që tërheqin audienca të reja dhe po zhvillon më shumë vende për të mbështetur një rrjet më të madh shfaqjesh”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore