Lajme

Lista Serbe e quan aksionin policor të Kosovës në Shtërpcë “brutalitetit dhe demonstrim force”


Kryetari i Listës Serbe, Goram Rakiç

Lista Serbe ka “dënuar” aksionin kundër korrupsiuonit të Policisë Kosovës në Komunën e Shtërpcës, të cilën e quajtës “brutal dhe përdorim të skajshëm të forcës”.

Siç thuhet në një deklaratë të lëshuar për media nga kjo Parti serbe, “policia ka ndaluar lëvizjen, hyrjen dhe daljen nga Komuna e Shtërpcës, në mesin e të cilëve ka pasur prej atyre që është dashur të shkojnë në institucione shëndetësore për trajtim mjekësor”.

“Nëse i marrim si shembul aksione të ngjashme që natyrisht së kryhen rrallë në zona shqiptare, në ato situata hyrja dhe dalja nuk bllokohen, shtëpitë familjare nuk bezdisen”, ka shkruar Lista Serbe transmeton Kosovo-online.

“E tëra kjo na jep të drejtë të ngrisim zërat ndaj brutalitetit dhe dëshmimit të forcës në komunat me shumicë serbe dhe të kërkojmë që këtyre provokimeve që kërcënojnë paqes dhe qetësinë e qytetarëve t’u vie fundi”, përfundon deklarat e kësaj partie serbe në Kosovë.

Ndërkaq edhe Drejtori i Zyrës së ashtuquajtur “për Kosovën” në Serbi, Petar Petkoviç, ka lëshuar një deklaratë për shtyp ku aksionin policor anti-korrupsion në Komunën e Shtërpcës në Republikën e Kosovës, e quajti “terrorizim i ri nga Albin Kurti”.

“Aksioni i sotëm policor me forca të armatosura speciale në disa fshatra serbe ku arrestuan serbë, është vetëm se një përpjekje tjetër brutale për të frikësuar popullin serb, dhe terrorizim i ri nga Albin Kurti”, shprehet ky zyrtar fiktiv serb.

Petkoviç supozon se Shtërpca është nën bllokadë, dhe se “njerëzve u është pamundësuar të kryejnë punët bazike ditore”.

“Nën mbulesën dhe pretekstin e luftës kundër korrupsiponit, Albin Kurti, përsëri dërgon forcat speciale ROSU me marsh të plotë lufte, me qëllimin e vetëm që t’i kriminalizojë serbët, të cilët kanë mbetur fortesë e mbrojtjes të interesit tonë kombëtar në provincë”, deklaron Petar Petkoviç.

Petkoviç hodhi vrerë mbi Kryeministrin e Kosovës, siç rëndon bën, dhe shprehet se “asnjë veprim i tij nuk do të thyej unitetin dhe rezistencën serbe të trupëzuar në Listën Serbe”.

“Ne do të bëjmë qëndresë pavarësisht këtyre”, shprehet i sigurt ai.

“Ky aksion nuk është gjë e rastit të ketë ndodhur sot, kur Presidenti Aleksandër Vuçiç supozohet të nënshkruajë gjashtë marrëveshje të rëndësishme përmes Ballkanit të Hapur”, vazhdon të supozojë ai.

Policia e Kosovës, konkretisht Departamenti i Krimeve Ekonomike bashkë me Prokurorinë Themelore në Ferizaj, kanë realizuar një aksion në Shtërpcë.

Aksioni i cili ka nisur nga orët e hershme të mëngjesit u tha se ka të bëj me korrupsionin.

Ish-Kryetari i Komunës së Shtërpcës, Bratislav Nikoliç, Drejtori i Urbanizmit e disa zyrtarë të tjerë të komunës së Shtërpcës dhe pronar të firmave, në total 10 persona, janë arrestuar mëngjesin e kësaj të marte me urdhër të Prokurorit të Shtetit.

Arrestimi i tyre u bë nën dyshimin se këta persona kanë kryer veprat penale Marrja e ryshfetit”, “Dhënia e ryshfetit” dhe “Keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar” të Kodit Penal të Republikës së Kosovës, njofton prokuroria Themelore e Ferizajt.

Prokuroria Themelore në Ferizaj, ju njofton se me urdhër të saj dhe në koordinim të plotë me Policinë e Kosovës -Drejtorinë e Krimeve të Rënda në Prishtinë janë duke e zhvilluar një aksion në komunën e Shtërpcës.

Për të gjitha zhvillimet tjera lidhur me këtë aksion do të njoftoheni me kohë nga ana e Prokurorisë.

“Në Brezovicë është duke ndodhur  një bastisje”, kishte konfirmuar për Albanian post, Shukri Jashari, Kryeprokuror i Prokurorisë Themelore në Ferizaj.

“Gjithashtu atje janë ftuar edhe pronarët e kompanive të ndërtimeve”, ka përfunduar Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore të Ferizajt, pa dhënë më shumë detaje në këtë fazë të aksionit.

“Është një aksion i organizuar nga niveli qendror, po është duke ndodhur aksioni”, ka thënë për Albanian Post, zëdhënësi i Policisë së Ferizajt, Kanun Veseli.

Mësohet se aksioni ka nisur në orët e para të mëngjesit dhe bëhet fjalë për bastisje të disa lokacioneve, deri tani.

Policia e Kosovës përkatësisht njësia e Krimeve Ekonomikë në bashkëpunim me Prokurorinë Themelore në Ferizaj, janë duke një aksion në gjerë kundër korrupsionit me ndërtimet në Brezovicë.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore