Lajme

Lindjet në Itali bien për të 15-in vit në nivel rekord


Në Itali, lindjet kanë rënë në një nivel të ulët rekord në vitin 2023, çka shënon rënien e 15-të vjetore radhazi.

Kështu ka bërë me dije Byroja Kombëtare e Statistikave ISTAT, një lajm që vjen teksa popullsia ka vijuar të tkurret.

Niveli gjithnjë në rënie i lindjeve në Itali konsiderohet një emergjencë kombëtare, por pavarësisht se qeveritë e njëpasnjëshme janë zotuar ta bëjnë atë një prioritet, asnjëra deri më tani nuk ka qenë në gjendje të ndalojë rënien.

Vitin e kaluar, Italia ka regjistruar 379 mijë lindje, një rënie prej 3.6% në vitin 2022 dhe një rënie prej 34.2% në vitin 2008.

Vitin e kaluar, Italia pa një rritje në numrin e foshnjave të lindura. Ishte gjithashtu numri më i ulët që nga bashkimi i vendit në vitin 1861.

Shkalla e fertilitetit ra në 1.20 fëmijë për grua nga 1.24 në vitin 2022 – shumë më poshtë normës prej 2.1 të nevojshme për një popullsi të qëndrueshme.

Në të kundërt, rreth 661 mijë vdekje u regjistruan vitin e kaluar, një rënie në krahasim me tre vitet e mëparshme kur COVID rriti shkallën e vdekshmërisë në Itali.

ISTAT ka bërë me dije se jetëgjatësia u rrit gjithashtu vitin e kaluar në 83.1 vjet, gjashtë muaj më shumë se në vitin 2022.

Teksa kishte rreth 282 mijë vdekje më shumë se lindjet në vitin 2023, popullsia e përgjithshme e Italisë ra vetëm me 7 mijë në 58.99 milionë falë ardhjes së më shumë emigrantëve të huaj dhe emigrantëve italianë të kthyer.

Të huajt përbënin 8,99% të popullsisë së vendit në vitin 2023, për një total prej 5,3 milionë banorësh, me rritje 3,2% nga viti në vit, ku shumica jeton në veri të vendit.

Popullsia e përgjithshme e Italisë ka rënë vazhdimisht që nga viti 2014, me një humbje kumulative prej atëherë prej më shumë se 1.36 milion njerëz, ekuivalente me banorët e Milanos, qyteti i dytë më i madh i vendit.

ISTAT ka paralajmëruar shtatorin e kaluar se Italia mund të humbasë pothuajse 10% të banorëve të saj në 25 vitet e ardhshme, me popullsinë që do të bjerë, sipas një skenari bazë, në 54.4 milionë deri në vitin 2050.

Duke nënvizuar plakjen e shpejtë të popullsisë së Italisë, ISTAT ka nxjerrë se pothuajse një në katër banorë ishte mbi moshën 65 vjeç, me më shumë njerëz mbi 80 vjeç sesa nën 10 vjeç për herë të parë.

Gjysmë shekulli më parë, raporti ishte një me nëntë.

Sakaq, nmri i njëqindvjeçarëve arriti në një nivel të ri prej 22 mijë e 500.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore