Shëndet

Linda Evangelista zbulon betejën e fshehtë të kancerit të gjirit


Modelja e famshme kanadeze, Linda Evangelista ka zbuluar betejën e saj sekrete me kancerin e gjirit, duke thënë se ajo i është nënshtruar një mastektomie dhe kimioterapie në përpjekje për të mposhtur sëmundjen – por ende ka frikë për të ardhmen e saj.

Supermodelja, 58-vjeçe, zbuloi përvojën e saj të tmerrshme shëndetësore në një intervistë të re me WSJ Magazine, transmeton AlbanianPost, duke treguar se mjekët zbuluan kancerin për herë të parë gjatë një mamografie vjetore në dhjetor të vitit 2018.

“Margjinat nuk ishin të mira, dhe për shkak të faktorëve të tjerë shëndetësorë, pa hezitim, sepse doja të lija gjithçka pas meje dhe të mos merresha me këtë, zgjodha një mastektomi dypalëshe”, tha Evangelista për botimin.

Më pas, modelja e pasarelave besoi se ishte pa kancer dhe “e vendosur për jetën” – por problemet e saj sapo kishin filluar.

Në tetor të vitit 2022, nëna e një fëmije zbuloi një gungë në gjoks dhe menjëherë bëri një skanim ‘MRI’, rezultatet zbuluan se kishte kancer në muskulin e saj gjoks.

“Gërmoni një vrimë në gjoksin tim”, kujton Evangelista duke i thënë kirurgut të saj.

Evangelista më pas iu nënshtrua rrezatimit dhe kimioterapisë, gjë që shkaktoi humbjen e flokëve.

Linda Evangelista

“Këto janë flokë të reja”, tha ajo për WSJ Magazine, duke shtuar – “u kthye shumë errësirë. Është edhe më kaçurrela se dikur. Herën e parë, më humbën të gjitha flokët në majë të kokës”.

Pas përfundimit të trajtimit, modeles së lindur në Kanada iu tha se prognoza e saj ishte “e mirë” – një fjalë që ende e alarmon atë.

Me të ardhmen e saj “të pasigurt”, Evangelista beson se çdo ditë është “e mëparshme”.

“E di që kam njërën këmbë në varr, por jam plotësisht në disponim festimi”, tha ajo.

Evangelista është nëna e djalit 16-vjeç Augustin, të cilin e ndan me ish-miliarderin, François-Henri Pinault.

Supermodelja nuk bëri të ditur se si djali i saj është përballur me betejën e saj me kancerin, por ajo u hap për përzierjen e familjeve me Pinault.

Biznesmeni francez tashmë është i martuar me Salma Hayek, me të cilën ka një vajzë.

“Unë e dua atë grua,” u entuziazmua Evangelista për aktoren e “Frida”.

“Ajo është grua e një gruaje. Ashtu si unë, ajo është kaq e orientuar drejt familjes dhe kaq pozitive. Ajo është një bekim për ne. Ajo ishte shumë, shumë bujare dhe e sjellshme me mua, ndërsa unë po kaloja kimioterapinë time”, shtoi modelja.

Ndërkohë, Evangelista tha se e mbajti private betejën e kancerit në një përpjekje për të shmangur vëmendjen e mediave.

“E kam mbajtur në heshtje. Vetëm një pjesë e vogël e njerëzve e dinin. Dhe unë thjesht nuk jam nga ata njerëz që duhet të ndaj gjithçka”, tha ajo, duke shtuar “mendova me vete, do ta ndaj këtë një ditë, por ndërsa po e kaloj, absolutisht jo. Nuk dua që Daily Mail të presë jashtë derës sime, si çdo herë që ndodh kur ka diçka”.

Tani, Evangelista është kthyer në qendër të vëmendjes përpara publikimit të serialeve dokumentare të AppleTV+, “The Supermodels”, i cili do të dalë më 20 shtator.

Linda Evangelista, Cindy Crawford, Christy Turlington dhe Naomi Campbell

Seriali gjurmon ngritjen e Evangelista dhe bashkëkohësve të saj, Cindy Crawford, Christy Turlington dhe Naomi Campbell.

Kuarteti i mbretëreshave të pasarelave shfaqet në numrin e shtatorit të Vogue.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore