Lajme

Ligjvënësit izraelitë shpërndajnë Knesset, zgjedhjet caktohen për 1 nëntor


Ligjvënësit izraelitë kanë votuar për shpërndarjen e Knesset-it (Parlamenti i Izraelit) mëngjesin e të enjtes, duke e dërguar Yair Lapid në krye të qeverisë dhe vendin në zgjedhjet e pesta në tre vjet.

Lapid do të marrë postin e kryeministrit të përkohshëm të enjten në mesnatë, deri në raundin tjetër të zgjedhjeve izraelite, të cilat do të mbahen më 1 nëntor.

Pas një sesioni të zgjatur brenda natës të Knesset-it, 92 ligjvënës votuan pro dhe asnjë deputet nuk e kundërshtoi projektligjin.

Yisrael Beiteinu dhe laburistët abstenuan në shenjë proteste, ndaj grindjeve mbi legjislacionin për të përshpejtuar ndërtimin e hekurudhës së lehtë të Tel Avivit.

Sakaq, udhëheqësi i opozitës Benjamin Netanyahu mori seancën e fundit të Knesset-it për të zhvilluar eksperimentin e një koalicioni me bazë të gjerë, duke deklaruar se ata “premtuan të bënin ndryshime”.

“Ata u përpoqën dhe dështuan. Kjo është ajo që ndodh kur bashkoni të djathtën e rreme dhe e të majtën ekstreme”.

Lapid zëvendëson partnerin e tij të koalicionit Naftali Bennett, i cili të mërkurën në mbrëmje njoftoi se nuk do të kandidojë në zgjedhjet e ardhshme.

Ministri i Jashtëm i Izraelit, Yair Lapid, në të majtë, kryeministri Naftali Bennett në të djathtë

Në fjalimin e tij lamtumirës, Bennett bëri thirrje për një qeveri, e cila përfaqëson të gjithë izraelitët.

Gjithashtu, ai hodhi poshtë opozitën, duke pretenduar se koalicioni i tij jetëshkurtër arriti “më shumë se çfarë bënë qeveritë e tjera në një mandat të plotë”.

Votimi për shpërndarjen e parlamentit të Izraelit ishte bërë vetë një fushëbetejë politike dhe u shty disa herë, pasi ligjvënësit nga të dyja anët paraqitën mijëra kundërshtime ndaj projektligjit që shkaktoi shpërndarjen e Knesset-it.

Bennett dhe Lapid u zhvendosën javën e kaluar për të shpërbërë Knesset-in pasi përleshjet e brendshme e bënë koalicionin e tyre qeverisës jo të qëndrueshëm.

Një vit më parë, ata i kishin dhënë fund mbretërimit rekord të ish-kryeministrit Benjamin Netanyahu, duke formuar një aleancë të rrallë të nacionalistëve, liberalëve dhe partive arabe, e cila, edhe pse në fund u lëkund, zgjati më shumë nga sa pritej.

Fushata e ardhshme zgjedhore tashmë është mbizotëruar nga perspektiva e një rikthimi të mundshëm të Netanyahu-t, i cili shpreson të fitojë një mandat të gjashtë në detyrë, pavarësisht se është në gjyq për korrupsion mbi akuzat që ai mohon.

Marrë nga Haaretz, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore