Lajme

Ligjvënësit amerikanë shtyjnë Biden-in të deklasifikojë publikisht inteligjencën se Izraeli nuk qëndron pas shpërthimit në spitalin e Gazës


Ligjvënësit amerikanë po e shtyjnë administratën Biden të deklasifikojë publikisht inteligjencën që ka informuar besimin e tyre se Izraeli nuk është përgjegjës për ngjarjen e viktimave masive në një spital të Gazës.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “Haaretz”.

Zyrtarët e administratës u dhanë senatorëve një konferencë të klasifikuar të mërkurën, menjëherë pasi anëtarët dypartiakë të renditur të Komitetit të Zbulimit të Dhomës dhe Senatit thanë se rishikuan informacionin dhe arritën në të njëjtin përfundim.

Thirrjet po bëhen më të forta ndërsa tensionet brenda Demokratëve po shpërthejnë lidhur me pretendimet e përsëritura të Republikanes Rashida Tlaib se Izraeli ishte përgjegjës – edhe pasi presidenti i SHBA-ve, Joe Biden tregoi se një lëshim i raketës së Xhihadit Islamik shkaktoi shpërthimin.

“Është vërtet shqetësuese që anëtarët e Kongresit nxituan të fajësojnë Izraelin për tragjedinë spitalore në Gaza”, tha senatori John Fetterman. “Kush do t’i besonte fjalëve të një grupi që sapo masakroi civilët e pafajshëm izraelitë mbi aleatin tonë kyç?”.

Ende ‘mister’ sulmi me 500 të vrarë në Spitalin e Gazas – Izraeli nxjerr përgjimet për sulmin – Xhihadi Islamik mohon të jetë përgjegjës

Ndërtimi i situatës

Presidenti Biden tha të mërkurën që komenti i tij se sulmi në spitalin e Gazës ishte shkaktuar nga “pala tjetër” e jo Izraeli, ishte bazuar në të dhënat e treguara nga Departamenti amerikan i Mbrojtjes.

“Të dhënat m’u treguan nga Departamenti im i Mbrojtjes”, tha Biden.

Gjithashtu Biden u takua me të mbijetuarit e sulmit të Hamasit dhe me vullnetarë civilë.

Forcat e Mbrojtjes së Izraelit kanë publikuar për të parën herë disa përgjime telefonike, ku pretendohet se dy luftëtarë të Xhihadit Islamik Palestinez flasin mbi dështimin e një rakete të lëshuar drejt Izraelit, e cila ka përfunduar në spitalin Al-Ahli.

Në kontekst, një tragjedi e vërtetë ka ndodhur në këtë strukturë spitalore, ku të paktën 500 persona raportohet se kanë mbetur të vrarë – një tragjedi e përmasave të pamendueshme.

Autorësia fillimisht iu atribuua Izraelit mbi gjithë ngjarjen, por shteti hebre ishte i shpejtë në kundërpërgjigje, duke thënë se nuk ka baza se sulmi është lëshuar prej tyre, duke publikuar më pas variantin se Xhihadi Islamik është përgjegjës.

Vetë këta të fundit, pas publikimit të përgjimit nga Izraeli, e mohuan kategorikisht përfshirjen në ngjarje, duke i etiketuar si “sajesa” pretendimet e Izraelit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore