Lajme

Ligji i diskutueshëm për abortin, gratë marshuan drejt Gjykatës Supreme


Demonstruesit mblidhen për të kërkuar qasje të vazhdueshme në abort gjatë Marshimit për Drejtësinë Riprodhuese, të shtunën, 2 tetor 2021, në New York. 

Të shtunën marshimi i parë i grave të administratëspresidentit amerikan Joe Biden u drejtua direkt nga Gjykata Supreme si pjesë e protestave mbarëkombëtare që tërhoqën mijëra në Uashington për të kërkuar qasje të vazhdueshme në abort – në një vit kur ligjvënësit dhe gjykatësit konservatorë e kanë vënë atë në rrezik.

Demonstruesit mbushën rrugët përreth gjykatës, duke bërtitur “Trupi im, zgjedhja ime” dhe duke brohoritur me zë të lartë nën goditjen e daulleve.

Para se të dilnin në marshim, ata u mblodhën në një shesh pranë Shtëpisë së Bardhë, duke tundur shenja që thoshin “Kujdesuni për mitrën tuaj”, “Unë dua dikë që ka abortuar” dhe “Aborti është një zgjedhje personale, jo një debat ligjor”.

Disa mbanin bluza që lexonin thjesht “1973”, një referencë për vendimin historik Roe kundër Wade, i cili e bëri abortin të ligjshëm për brezat e grave amerikane.

Demonstruesit mblidhen për të kërkuar qasje të vazhdueshme në abort gjatë Marshimit për Drejtësinë Riprodhuese, të shtunën, 2 tetor 2021, në Nju Jork.

Organizatorët thanë se marshimi në Uashington ishte ndër qindra protesta me temë aborti që u mbajtën të shtunën në të gjithë vendin. Demonstratat u zhvilluan dy ditë para fillimit të një mandati të ri për Gjykatën Supreme që do të vendosë të ardhmen e të drejtave të abortit në Shtetet e Bashkuara, pasi emërimet e gjyqtarëve nga ish-presidenti Donald Trump forcuan kontrollin konservator të gjykatës së lartë.

Një ditë para marshimit, administrata e Biden i kërkoi një gjykatësi federal të bllokojë ligjin më kufizues të vendit për abortin, i cili ka ndaluar shumicën e aborteve në Texas që nga fillimi i shtatorit.

Ligji i Texas-it motivoi shumë nga demonstruesit dhe folësit.

Në Bregun Perëndimor, mijëra marshuan nëpër qendrën e Los Angeles në një tubim para bashkisë. Protestuesit brohorisnin “Aborti sipas kërkesës dhe pa falje: vetëm revolucioni mund t’i bëjë gratë të lira!”.

Në New York, guvernatorja Kathy Hochul foli në mitingjet në “Seneca Falls” dhe më pas në Albani. “Jam e lodhur nga lufta për të drejtat e abortit”, tha ajo.

Duke iu drejtuar demonstruesve në Capitol-in e Arizonës në Feniks, republika e shtetit demokrat Melody Hernandez tha se armiqtë e abortit duke përmendur zhvillimet e fundit në Teksas dhe në Gjykatën e Lartë, nuk do të mbizotëronin.

Në një ngjarje të palidhur në Maine, senatorja republikane Susan Collins e quajti ligjin e Texas-it “ekstrem, çnjerëzor dhe antikushtetues” dhe tha se ajo po punon për ta bërë Roe kundër Wade “ligjin e tokës”.

Ajo tha se po punon me dy demokratë dhe një republikan tjetër, dhe ata po “verifikojnë” gjuhën e projektligjit të tyre. Collins nuk pranoi të identifikojë kolegët e saj, por tha se legjislacioni do të futet së shpejti.

Një kundërshtare e aksesit të grave në abort e quajti temën e marsit të këtij viti “makabër”.

Kongresistja Judy Chu, D-Calif., Rrethi i 27-të u drejtohet demonstruesve gjatë Marshimit për Drejtësinë Riprodhuese, të shtunën, 2 tetor 2021, në qendër të Los Angeles.

Marshimi i grave është bërë një ngjarje e rregullt – edhe pse e ndërprerë nga pandemia – pasi miliona gra dolën në Shtetet e Bashkuara dhe në mbarë botën një ditë pas inaugurimit të Trump në janar 2017-të.

Trump miratoi ndëshkimin e grave për aborte dhe u caktoi gjyqtarëve konservatorë një mision të presidencës së tij.

Lijgji “Roe V Wade” i SHBA-ve në vitin 1973 në mënyrë efektive e bëri abortin të ligjshëm në mbarë vendin dhe vendosi të drejtën për një abort para se fetusi të jetë krijuar jashtë mitrës, zakonisht rreth 24 javë.

Departamenti i Drejtësisë së presidentit Biden  ka qenë duke eksploruar rrugët ligjore për të sfiduar ndalimin gjashtë-javor të abortit në Texas pasi Gjykata Supreme e SHBA-ve në fillim të shtatorit refuzoi një kërkesë nga klinikat për të bllokuar hyrjen në fuqi të ligjit.

Ligji i Texas-it u hartua posaçërisht me qëllimin për ta bërë më të vështirë për klinikat të marrin urdhra nga gjykata federale që bllokojnë zbatimin e ligjit.

Në vend që të krijojë dënime penale për abortet e kryera pasi të zbulohet një rrahje zemre e fetusit, Legjislatura e Texas-it ka ngarkuar qytetarët privatë të zbatojnë ligjin duke sjellë procese gjyqësore private kundër klinikave – dhe këdo tjetër që ndihmon një grua në marrjen e një aborti pas gjashtë javësh.

Që kur ligji hyri në fuqi, klinikat në Texas kanë ndaluar ofrimin e aborteve pas gjashtë javësh – ose janë mbyllur fare.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore