Pajisje

Lidhja njeri-robot po afrohet


Një nga projektet më pak të njohura që Elon Musk po punon përqendrohet rreth Neuralink.

Kompania ka plane ambicioze për të lidhur drejtpërdrejt trurin dhe kompjuterët duke përdorur një pajisje të thjeshtë, që ne mund ta instalojmë në trurin tonë.

Integrimi i teknologjisë do të ju ndihmoj atyre me probleme të lëvizjes neurologjike.

Qëllimi përfundimtar është krijimi i një shtrese “superintelligence layer” për të lidhur njerëzit me inteligjencën artificiale.

Por pse të ndalemi këtu? Zhvillimet në robotikë mund të hapin portat për hibridet njeri-robot.

Ashtu si një kuti veglash, ju mund të jeni në gjendje të ndërroni krahë, gishta dhe këmbë të ndryshme për aktivitete të ndryshme.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore