Lajme

Liderët evropianë mblidhen në Moldavi, diskutohet edhe për Kosovën


NATO do të monitorojë qiejt mbi Moldavi ndërsa më shumë se 40 liderë evropianë marrin pjesë në një samit afër kufijve të Ukrainës.

Kjo për të treguar mbështetje për të dyja vendet ndërsa Kievi përgatit një kundërofensivë kundër pushtimit rus.

Mbledhja e 27 vendeve anëtare të BE-së dhe 20 vendeve të tjera evropiane në një kështjellë të thellë në vendin e verës moldave, vetëm 20 km nga territori ukrainas, përbën një sfidë sigurie dhe organizative për një vend prej 2.5 milionë banorësh.

Avionët e vëzhgimit të Sistemeve të Paralajmërimit dhe Kontrollit Ajror të NATO-s (AËACS) do të vëzhgojnë qiellin mbi vendin e samitit deri të premten, tha aleanca në një deklaratë.

Mbetjet e raketave nga lufta në Ukrainë janë gjetur në Moldavi disa herë që kur Rusia pushtoi 15 muaj më parë.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ishte i ftuar në samit.

BE synon gjithashtu të përdorë samitin për të trajtuar tensionet në Kosovën veriore midis shumicës shqiptare etnike në pushtet dhe pakicës serbe.

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, tha se i kishte kërkuar kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, në Sllovaki që të luante rolin e tij në zbutjen e krizës dhe shpresonte që të njëjtin mesazh t’ia përcjellë presidentit serb Aleksandar Vuçiç në Moldavi.

“Ne kemi shkuar shumë larg dhe nivelet e dhunës që dëshmuam në fillim të kësaj jave duhet të ndalen menjëherë. Përndryshe situata mund të bëhet shumë e rrezikshme”.

Samiti do të prekë gjithashtu një sërë çështjesh strategjike, duke filluar nga energjia te siguria kibernetike dhe migrimi.

Ai gjithashtu ofron një mundësi për të adresuar tensionet e tjera në Evropë, përfshirë midis Azerbajxhanit dhe Armenisë, udhëheqësit e të cilëve do të zhvillojnë bisedime me presidentin francez, Emmanuel Macron, kancelarin gjerman, Olaf Scholz, dhe zyrtarë të BE-së.

Merr jetë Komuniteti Politik Evropian – Çfarë dihet dhe nuk dihet për të?

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore