Përballje

Leverkusen dominon, Schalke-n, Bochum befason Eintracht-in dhe Leipzig barazon kundër Mainz-it


Katër ndeshjet e para të së shtunës në Bundesligë ishin interesante dhe surprizuese.

Dueli mes Bayer Leverkusen-it dhe Schalke-s përfundoi me fitoren e këtyre të parëve me rezultat 4:0.

Ndeshja ishte plotësisht e dominuar nga vendasit, të cilët gjetën golin e parë në minutën e 38-të, me anë të Moussa Diaby-t.

Pas vetëm tre minutash, Jeremie Frimpong dyfishoi epërsinë, i cili u asistua nga autori i golit të parë.

Në pjesën e dytë, në minutën e 52-të, ishte përsëri Frimpong i cili shënoi për 3:0.

Pak para përfundimit të ndeshjes, në minutën e 90-të, Paulinho shënoi për rezultatin përfundimtar 4:0.

Në anën tjetër, Bochum ka mposhtur me rezultat bindës Eintracht Frankfurt-in.

Pjesa e parë ishte e qetë dhe pa gola.

Në pjesën e dytë, në minutën e 70-të, Hoffmann shënoi për t’i dhënë epërsinë Bochum-it.

Eintracht-i po luftonin për barazim, por në minutën e 88-të, shënuan një autogol, për t’i dhënë epërsinë e dyfishtë Bochum-it.

Për rezultatin përfundimtar, u përkujdes Forster, i cili shënoi në minutën e 91-të.

Ndërsa dueli mes Mainz-it dhe Leipzig-ut përfundoi me rezultat të barabartë 1:1.

Dueli ishte kryesisht i dominuar nga Leipzig, por ata nuk i shfrytëzuan mirë mundësitë që kishin.

Goli i parë i ndeshjes u shënua nga vendasit, në fund të pjesës së parë, në minutën e 45-të, me anë Ingvarsten.

Vendasit u mbrojtën për një kohë të gjatë, por Christian Nkunku nuk lejoi humbjen e Leipzig, duke shënuar në minutën e 80-të për të fituar një pikë.

Ndeshja tjetër mes Augsburg dhe Wolfsburg ka përfunduar me rezultat të barabartë 1:1.

Kujtojmë se në ora 18:30 do të luhet derbi i Bundesligës, mes Borussia Dortmund-it dhe Bayern Munich-ut.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore