Sport

Lejoi atletët rusë në Lojëra, Kievi thotë se IOC po ‘inkurajon’ luftën në Ukrainë


© Getty Images

Ukraina kritikoi të shtunën vendimin e shefave olimpikë për të lejuar atletët rusë dhe bjellorusë të garojnë vitin e ardhshëm në Lojërat Olimpike si neutralë, jashtë ekipeve dhe pa mbështetur në mënyrë aktive pushtimin.

“Anëtarët e bordit ekzekutiv të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC) që morën këtë vendim janë përgjegjës për inkurajimin e Rusisë dhe Bjellorusisë për të vazhduar agresionin e tyre të armatosur kundër Ukrainës”, tha ministri i jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba.

Kievi zyrtar tha se atletët rusë shpesh përfaqësojnë “organizata të lidhura me forcat e armatosura” dhe se “disa prej tyre janë në detyrë aktive në ushtrinë ruse”.

Vendimi nënkupton mirëseardhjen e sportistëve që “jo vetëm që simpatizojnë vrasjet e grave dhe fëmijëve ukrainas, por ka të ngjarë të përfshihen drejtpërdrejt në këto krime të tmerrshme”, tha Kuleba.

“Komiteti Olimpik Ndërkombëtar i ka dhënë në mënyrë efektive Rusisë dritën jeshile për të armatosur Olimpiadën”, shtoi ai.

© Getty Images

Komiteti tha se asnjë atlet nën lidhje me agjencitë ushtarake ose të sigurisë kombëtare nuk do të lejohej të garonte.

IOC gjithashtu tha se nuk do të shfaqen flamuj apo simbole ruse dhe bjelloruse në lojëra.

“Moska nuk do të ngrejë flamuj të bardhë neutralë… por do të demonstrojë triumfin e aftësisë së saj për të shmangur përgjegjësinë për konfliktin më të madh të armatosur në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore”, tha Ukraina.

Në një intervistë me “AFP” të enjten, ministri në detyrë i sportit i Ukrainës tha se qeveria e tij ishte “shumë e shqetësuar” për këtë çështje.

Matviy Bidnyi tha se Kievi ishte i shqetësuar se masa të jepte përshtypjen se IOC “nuk dëshiron të demonstrojë udhëheqjen e nevojshme në çështjen e drejtësisë olimpike”.

“Siç ka thënë me vend Presidenti Volodymyr Zelensky: ‘Natyrisht, çdo flamur neutral i atletëve rusë është i njollosur me gjak’”, tha Bidnyi për “AFP”.

“Ne po llogarisim në një vendim dhe udhëheqje të përgjegjshme nga IOC, e cila nuk do të lejojë Rusinë të përdorë sportin për propagandë ushtarake. Edhe nëse është sport nën një flamur neutral”, shtoi ai.

Por, të premten IOC dha dritën jeshile që rusët dhe bjellorusët të marrin pjesë në Lojërat e Paris 2024 si neutral, pa flamur, pa himn, pa lidhje me ushtrinë dhe që nuk e mbështesin agresionin në Ukrainë.

Rusët dhe Bjellorusët do të jenë në Lojërat Olimpike 2024

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore