Sport

LeBron nuk komenton ofendimet e Dillon Brooks


LeBron James është dukur i mençur përtej viteve të tij që nga fillimi i rrugëtimit të tij në basketboll, dhe ai nuk do të zbriste në nivelin e diskursit të Dillon Brooks duke shkuar në një lojë kyçe për Los Angeles Lakers.

James nuk pranoi t’i përgjigjej lojtarit të Memphis Grizzlies të premten pasi Brooks tha se Lebron ishte “i vjetër” pas ndeshjes së dytë të serisë së playoff-it të raundit të parë të skuadrave, e cila rifillon të shtunën mbrëma në Los Angeles.

38-vjeçari James bëri me durim disa pyetje në lidhje me komentet e Brooks dhe në përgjithësi përpara se të ndërpresë papritur seancën e tij mediatike në kompleksin stërvitor të Lakers, James nuk e tha kurrë emrin e Brooks, por ai e dinte qartë se kush qëndron pas narrativës duke u përpjekur të shtyjë rrugën e saj në një seri konkurruese pas dy ndeshjeve plot ngjarje në Memphis.

Vizita e Lakers-it e shtatë nga Grizzlies është ndeshja e dytë e një dyshe të së shtunës në arenën në qendër të Los Anxhelosit e njohur prej kohësh si Staples Center.

James ka fituar katër tituj NBA dhe katër çmime MVP të ligës, në krye të pothuajse çdo arritjeje tjetër të mundshme në lojën moderne gjatë 20 sezoneve të tij. 27-vjeçari Brooks, i cili është më i vjetër se mosha mesatare dhe mesatare e lojtarëve aktualë të NBA, ka fituar një seri playoff në karrierën e tij gjashtëvjeçare.

“Në fund të ditës, janë 10 djem në dysheme”, tha James. “Ata janë një nga skuadrat më të mira defansive në ligë, dhe ne duhet ta respektojmë këtë. Pavarësisht se kush është jashtë me uniformën e Grizzlies gjatë asaj kohe të caktuar, gjatë atij tremujori, gjatë asaj minute, ne duhet t’i respektojmë të gjithë dhe ne duhet të ekzekutojmë në mënyrë sulmuese”.

James do të kthehet në punë kundër Brooks dhe Grizzlies në një natë historike në historinë e Lakers: Për herë të parë në 10 vjet dhe për herë të parë me James dhe Anthony Davis në listë, kjo skuadër, 17 herë kampion i NBA do të mbajë një lojë playoff para një turme vendase me kapacitet.

Lakers humbën play-off-in në gjashtë sezone radhazi pasi humbën në raundin e parë nga San Antonio në 2013, dhe ecuria e tyre e kampionatit 2020 ndodhi në flluskën e Floridës. Ata pritën tre ndeshje të playoff-it në një humbje në raundin e parë ndaj Phoenix Suns në 2021, por pjesëmarrja u kufizua në më pak se gjysma e kapacitetit për shkak të kufizimeve të COVID-19.

“Mezi po e pres”, tha James.

Disponueshmëria e Ja Morant për lojën tretë është ende e paqartë pasi ai humbi ndeshjen 2 me një dhimbje të dorës së djathtë, por ylli i Grizzlies duket se po përmirësohet shpejt. Ai kaloi nëpër një praktikë pa kontakt dhe stërvitje individuale të premten në Los Angeles, por trajneri Taylor Jenkins tha se ata do të presin deri në kohën e lojës për të vendosur nëse ai do të luajë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore