Kosova

LDK-ja, Qeverisë: E keni kthyer në normalitet shkeljen e Kushtetutës


Armend Zemaj

Ish ministri i Shëndetësisë dhe deputeti nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Armend Zemaj, konsideron se Qeveria e ka kthyer në “normalitet” shkeljen e ligjeve dhe të Kushtetutës.

Përmes një konference për media, Zemaj ka thënë se ekzekutivi përveç shkeljeve është duke marrë vendime të dëmshme në vazhdimësi.

“Shkelja e ligjeve dhe Kushtetutës gjatë këtij pushteti e nga ky pushtet ka kaluar në normalitet. Shkel mbi shtetin vetëm për pushtetin. Më shumë se shkeljet është padituria e kësaj Qeverie. Ashtu siç janë shkeljet kushtetuese në vazhdimësi janë edhe tërheqjet dhe vendimet e dëmshme në vazhdimësi”.

“Kjo tërheqje shihet si një lojë e ndytë e Kurtit në raport më dështimin e tij në procesin e dialogut dhe rënien e tij në grackën e Vuçiç-it”, ka thënë Zemaj.

Ndërsa, Shkëmb Manaj, po ashtu nga kjo parti ka thënë se zyrtarët publikë janë duke e gjetur vetën në presion të vazhdueshëm nga partia në pushtet.

“Sot lajm do të ishte nëse ky pushtet nuk shkel ligje dhe Kushtetutë. Gati gjysma e ekipit qeverisës kanë marrë karton të kuq nga shkeljet kushtetuese. Në vend se me u largu, ata mbrohen. Dje Gjykata Kushtetuese i dha një karton të kuq pushtetit absolut”.

“Zyrtarët Publik në secilin institucion janë në presion të madh nga partia në pushtet. Shumica e pozitave të larta drejtuese po funksionojnë me ushtrues detyre”.

Në dy vjet e gjysmë qeverisje në mandatin katër vjeçar, qeveria e udhëhequr nga Albin Kurti e ka shkelur – plotë – pesë herë Kushtetutën e Kosovës.

Gjatë kohës sa ishte në opozitë, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ishte mjaft i zëshëm në sulmet dhe denigrimin e atyre personave që Gjykata Kushtetuese vendoste kundër vendimeve të tyre.

Madje, Kurti si opozitar deklaronte: ”Kush e shkelë ligjin është kriminel, kush e shkelë Kushtetutën është superkriminel”.

Por, vetë në pushtet shkeljen e Kushtetutës e ka bërë normë qeverisëse.

Shkelësit serikë të Kushtetutës

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore