Lajme

Lavrov krahason Zelensky-n me Hitlerin, i cili gjithashtu ‘kishte gjak hebre’


Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov deklaroi në një intervistë në televizionin italian të dielën se fakti që presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky është hebre nuk mohon elementët naziste në vendin e tij.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia Reuters.

Lavrov shtoi se kancelari i Gjermanisë naziste Adolf Hitler gjithashtu “kishte gjak hebre”.

Ministri i Jashtëm rus theksoi më tej se “media perëndimore keqinterpreton kërcënimet ruse”.

Rusia, sipas tij, është e përkushtuar për të parandaluar shpërthimin e luftës bërthamore.

Për kryediplomatin rus, Federata Ruse kërkon vetëm të garantojë sigurinë e ukrainasve pro-rusë në rajonet lindore.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore