Sport

Lavine bëhet lojtari më i paguar në histori të Chicago Bulls


Zach LaVine ka marrë një kontratë të re nga Chicago Bulls, e cila tejkalon çdo shifër që i madhi Michael Jordan arriti të fitonte.

Do të jetë një kompliment dhe arritje e pabesueshme për LaVine të jetë në të njëjtën bisedë që përmban Chicago Bulls dhe Jordan.

Jo vetëm që është në atë bisedë, por tani është edhe me një kontratë më fitimprurëse se sa i ishte dhënë Jordanit.

LaVine ka vendosur që e ardhmja e tij NBA të jetë me skuadrën e Konferencës Lindore.

Lavine erdhi te Bulls nga Minesota Timberëolves dhe ai ishte një pjesë thelbësore që e dërgoi ekipin përsëri në playoff.

Pavarësisht se u mposhtën në raundin e parë ndaj Milëaukee Bucks, Bulls luftuan dhe tani ata mund të kenë një sezon më të mirë se ky i fundit.

LaVine kishte mesatarisht 24.4 pikë, 4.5 asistime dhe 4.6 kërcime për lojë.

LaVine sapo ka nënshkruar një marrëveshje të re pesëvjeçare me Bulls, e cila kap vlerën e 215 milionë dollarëve.

Sipas ESPN Stats & Info, kjo është kontrata më e madhe në historinë e Bulls. Ai gjithashtu do të ketë pagën më të lartë për një lojtar të Chicago-s që nga Michael Jordan.

Paga mesatare e LaVine do të jetë 43 milionë dollarë. Jordan shkoi nga 3,85 milion dollarë në 1996-97, në vlerën e 30,14 milion dollarë në 1997-98.

Tashmë të qenit lojtari më i paguar që nga Jordan tregon se sa i rëndësishëm është Lavine për Illinois.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore