Boterori 2022

Laporta: Xavi është shumë meritorë, për mënyrën se si po luan Spanja


Spanja po luan mirë në Kupën e Botës dhe Joan Laporta beson se puna e Xavi Hernandez me lojtarë si Gavi, Pedri dhe Ferran Torres ka ndihmuar.

Presidenti i Barcelonës bëri thirrje që klubit katalanas t’i jepet një meritë për atë që La Roja po bën në Katar.

“Unë mendoj se ata po luajnë në mënyrë fantastike dhe në Barcelonë ne jemi krenarë që shohim lojtarët tanë në ekip”, tha Laporta.

“Ka lojtarë të mrekullueshëm që po i bëjnë përshtypje botës dhe shumica prej tyre po luajnë për Barcelonën”.

“Ne jemi krenarë që i shohim këta lojtarë që performojnë mirë”.

“Luis Enrique po merr të gjithë presionin mbi veten e tij dhe po i lë lojtarët, veçanërisht të rinjtë, të fokusohen”.

“Spanja është një nga favoritët për të fituar Kupën e Botës, së bashku me Brazilin dhe Francën”.

“Për ekipin kombëtar që po ecën kaq mirë është pjesërisht për shkak të punës së mirë që është bërë në Barcelonë”.

“Luis Enrique ka marrë vendime të mira dhe ka zgjedhur një bashkim me lojtarët që kryesisht luajnë për Barcelonën”.

“Kjo e bën më të lehtë përshtatjen. Xavi meriton shumë merita sepse ai ka marrë shumë nga këta lojtarë që luajnë mirë te Barcelona”.

Me Lionel Messin të lidhur me Inter Miami-n më shumë se kurrë më parë, Laporta u pyet për këtë zhvillim, duke pasur parasysh se argjentinasi është lidhur edhe me një rikthim në Camp Nou.

“Ai e di që Barcelona është shtëpia e tij, por unë nuk do të diskutoj çështjet aktuale me të sepse ai ka një kontratë me PSG dhe kjo do të ishte keq”, tha presidenti.

Sa i përket objektivave të tjera të transferimit të Barcelonës, Laporta diskutoi kufizimet që do të shkaktojë “fair play” financiar.

“Ne nuk kemi nevojë të bëjmë nënshkrime në janar, përveç nëse diçka ndryshon, pasi tashmë kemi bërë shumë në verë”, tha ai.

“Ne jemi të kënaqur me mënyrën se si po shkon sezoni pavarësisht se kemi dalë nga Champions League”.

“Prioriteti është liga dhe jemi në vend të parë, po përmirësohemi çdo ditë”.

“Çështja e Fair Play-it financiar na prek neve, me rregulla shumë kufizuese dhe po bëhen gjithnjë e më të rrepta”.

“Të enjten kemi marrë një letër të re e cila e bën marzhin e pagave edhe më kufizuese. Duhet ta rishikojnë sepse nuk ka kuptim”.

“Do të doja që në të kaluarën të kishin pasur këtë obsesion me lojën e ndershme financiare, atëherë ndoshta Barcelona nuk do të ishte në këtë situatë, edhe pse ne po e kapërcejmë atë me punë të palodhur”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore