Jetesë & Stil

“Lamtumirë” marrëdhënieve toksike: Si të mos zgjidhni partnerët e gabuar?


Ilustrim

Të gjithëve u ka ndodhur të mos e gjejnë veten në një marrëdhënie – të paktën një herë në jetë.

Sipas psikologëve, disa njerëz përsërisin vazhdimisht të njëjtat modele dhe hyjnë në marrëdhënie me partnerë që nuk janë zgjidhja më e mirë për ta.

Tingëllon e pakuptimtë, por është mjaft e zakonshme. Për fat të mirë, me pak më shumë vëmendje dhe vetëdije është e mundur të ndryshoni modele të tilla, dhe më poshtë po ju zbulojmë disa truke dhe këshilla për t’ju ndihmuar ta bëni këtë.

Gjetja e partnerit ideal nuk është as e lehtë dhe as e thjeshtë. Nëse ju duket se të gjithë partnerët që keni zgjedhur deri tani kanë gabuar, mund të jetë koha për të ndryshuar qasjen tuaj.

Ju duhet të dini se çfarë dëshironi

Nëse dëshironi të gjeni partnerin e duhur, fillimisht duhet të përcaktoni se çfarë dëshironi me të vërtetë kur bëhet fjalë për marrëdhëniet romantike.

Sigurisht, asnjë person nuk është i përsosur dhe ne nuk mund të marrim gjithmonë atë që duam. Megjithatë, është mirë të jeni të vetëdijshëm për dëshirat dhe nevojat tuaja.

Mendoni për vlerat tuaja dhe gjërat që janë vërtet të rëndësishme për ju në jetë dhe mos hyni në një marrëdhënie me dikë, pikëpamjet e të cilit për jetën janë krejtësisht të ndryshme nga tuajat.

Në vend që të kërkoni disa cilësi te një partner ideal, është më mirë të përqendroheni në atë se si ndiheni kur jeni në shoqërinë e atij personi. Ky është çelësi.

Studioni mirë lidhjet tuaja të mëparshme

Me siguri e keni dëgjuar shumë herë shprehjen “historia përsëritet”, dhe kjo është e vërtetë. Merrni pak kohë dhe kthehuni prapa në të kaluarën.

Mendoni për të gjitha marrëdhëniet që keni pasur dhe çfarë shkoi keq në to. Cilat modele në këto marrëdhënie ishin të gabuara? Cilat gabime nuk duhet të përsëriten?

Do të kuptoni se të gjitha ato lidhje që kanë dështuar kanë diçka të përbashkët. Nëse nuk i mësoni mësimet dhe nuk ndryshoni modelet tuaja të sjelljes, do të filloni përsëri një marrëdhënie me personin e gabuar.

Derisa të mësojmë, ne priremi të rizgjidhim partnerët e gabuar dhe të përsërisim të njëjtat gabime. Pra, studioni seriozisht të gjitha marrëdhëniet tuaja nga e kaluara dhe shkruani në letër të gjitha avantazhet dhe disavantazhet, si dhe disavantazhet e ish-partnerëve.

Premtojini vetes se nuk do të përsërisni të njëjtat gabime apo të hyni në një marrëdhënie me dikë të ngjashëm.

Mos i injoroni “flamujt e kuq”

“Flamujt e kuq” janë të gjitha ato shenja të vogla paralajmëruese që mund të vihen re që në fillimet e një lidhjeje dhe që shkaktojnë shqetësim, por shpesh priremi t’i shpërfillim me shpresën se do të përmirësohet.

Shohim që diçka nuk është në rregull, por shpresojmë që do të zhduket ose të ndryshojë nëse e duam mjaftueshëm personin me të cilin jemi në një lidhje. Fatkeqësisht, flamujt e kuq rrallë thjesht zhduken. Nëse vëreni shenja të tilla në fillim të një lidhjeje, mos i injoroni ato. Mendoni me kujdes nëse vërtet dëshironi të jeni në një lidhje me atë person.

Dëgjoni këshillat miqësore
 

Sa herë keni qenë me dikë dhe miqtë dhe të dashurit ju kanë thënë se nuk është mirë për ju? Kur jemi të dashuruar, ne priremi të injorojmë atë që është e dukshme për të tjerët.

Të biesh në dashuri shpesh na pengon të marrim vendime racionale, por këtu hyjnë miqtë. Nëse miqtë që ju njohin shumë mirë ju thonë se një person i caktuar nuk është i mirë për ju, dëgjoni ata ose të paktën merrni parasysh këshillat e tyre.

Në shumicën e rasteve, miqtë tuaj e shohin të gjithë situatën shumë më realisht dhe duan vetëm më të mirën për ju, ndaj merrni parasysh këshillat dhe paralajmërimet e tyre me qëllime të mira.

Nuk është keq të jesh vetëm

Shumë njerëz hyjnë në marrëdhënie me njerëzit e gabuar vetëm nga frika e vetmisë. Por a është vërtet kaq keq të jesh beqar? Nuk është.

Jeta solo sjell shumë përfitime dhe është gjithmonë më mirë të jesh vetëm sesa me personin e gabuar. Pra, nëse doni të ndaloni së zgjedhuri partnerë të gabuar, është thelbësore që të pranoni faktin që jeni vetëm për një kohë.

Dhe nuk ka asgjë të keqe me këtë. Besoni në veten tuaj dhe në mundësinë që një ditë do të gjeni vërtet dikë që do të jetë personi i duhur për ju dhe që do t’ju dojë ashtu siç e meritoni, dhe deri atëherë do të shijoni të gjitha përfitimet e një jete solo.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore