Lajme

Lamtumira e Putin-it me klanin Yeltsin, Yumashev e braktis


Edhe Yumashev, dhëndri i ish-presidentit rus, e braktisi liderin e Kremlin-it.

Ai ishte lidhja e fundit me trashëgimtarët e një Rusie tjetër. Tani, çdo urë me të kaluarën ka rënë.

Dorëheqja e Valentin Yumashev nga posti i tij si këshilltar personal i Vladimir Putin-it është edhe lajm i vogël edhe i madh.

Nuk kishte rëndësi dhëndri i Boris Yeltsin-it.

Detyra e tij ishte e lidhur me borxhet e kaluara të presidentit aktual rus.

Me dorëheqjen e ish-shefit të kabinetit të Kremlin-it në vitet ’90, lamtumira e gjatë e Putin-it me familjen merr fund.

Sidomos për grupin e të afërmve dhe oligarkëve që u pasuruan rreth njeriut që e kishte shpëtuar Rusinë nga grushti i shtetit, por që në vitet e fundit ishte bërë i shantazhueshëm për shkak të sjelljes jo të pafajshme të njerëzve pranë tij.

Kur, më 9 gusht 1999, Yeltsin emëroi si kryeministër një zotëri të panjohur fjalëpak, i cili dukej se ishte një relike historike e ish-BRSS, si një ish-zyrtar i KGB-së, shumë pretenduan se detyra e vetme e këtij zyrtari të errët ishte t’i garantonte presidentit një tërheqje të nderuar në strehën e hetimeve gjyqësore për korrupsionin.

Po ashtu që klani i tij të vijonte të menaxhonte pushtetin. Por, i vetmi, ishte Yumashev.

Pasi e diskutoi me Anatolij Chubais, i plotfuqishmi ekonomik në fillim të viteve ’90, ua dorëzoi privatëve kompanitë më të mëdha publike, duke krijuar oligarkët.

Ishte ai që e bindi vjehrrin e tij të ardhshëm të zgjidhte Putin-in si pasues.

Në një intervistë të rrallë të dhënë për BBC-në në vitin 2019, ai mburrej për këtë me maturi, duke treguar se si kishin shkuar gjërat.

Yeltsin kishte listën e tij të ngushtë të kandidatëve, ndër të cilët Boris Nemtsov, politikani liberal që u vra më 27 shkurt 2015 teksa ecte mbi urën e Kremlin-it.

Çka, ndoshta, përbën krimin më të keqkuptuar dhe më të rëndësishëm politik rus.

Ai foli për këtë me Yumashev, ish-gazetarin, i cili së bashku me vajzën e tij Tatiana kishin qenë këshilltarët e tij që nga viti 1996, kur ai drejtoi një fushatë zgjedhore që dukej e destinuar të dështonte kundër komunistëve të Zyuganov.

Në vend të kësaj u shndërrua në një triumf, falë financimit nga ata që më vonë do të bëheshin oligarkë.

Historia e Rusisë do të ndryshonte. Së shpejti, presidenti i ri i zhgënjeu pritshmëritë, duke ndërtuar një ekip besnikësh të përbërë nga shokë dhe miq të vjetër të KGB-së nga Shën Petersburgu.

Por Putin-i është përpjekur gjithmonë të kthejë borxhin e tij ndaj Yeltsin-it.

Deri te lufta në Ukrainë, e cila shpërndau të gjitha obligacionet.

Liudmila Narusova, e veja e Anatolij Sobchak, kryebashkiaku i Shën Petersburgut, i cili ishte i pari që besoi në të, në fillim të marsit i lejoi vetes të raportonte humbjet e mëdha midis rekrutëve të dërguar në front “pa përgatitje”.

Në Yekaterinburg, qyteti i Yeltsin-it, qendra që mban emrin e tij, me në krye Tatiana dhe Valentin Yumashev, ka publikuar një deklaratë zyrtare ku bën thirrje për t’i dhënë fund këtij konflikti “vëllavrasës”.

Gjithmonë duke iu referuar trashëgimisë së ish-presidentit.

“Në vitin 1991, Rusia dhe Ukraina hoqën dorë nga BRSS-ja dhe së bashku hynë në rrugën e vështirë drejt komunitetit të vendeve të qytetëruara, drejt demokracisë dhe tregut. Tani janë në barrikada të kundërta: një fatkeqësi për të dy popujt”.

Pas një daljeje të tillë, ishte e qartë se Yumashev nuk do të qëndronte në vendin e tij.

Me sa duket, ai u largua nga Kremlin-i që në fund të marsit. Në të njëjtat ditë që Chubais u arratis nga vendi në fshehtësi.

Cikli është mbyllur.

Tani, Kremlin-it nuk i ka mbetur asgjë nga Rusia e Yeltsin-it që ëndërronte të afrohej me Perëndimin.

Marrë nga “Corriere della Sera”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore