Sport

Lampard: Të gjithë lojtarët do të japin llogari për humbjen kundër Real Madrid-it


Trajneri i përkohshëm i Chelsea-t, Frank Lampard thotë se ai “nuk do të lërë askënd pa faj” pasi Real Madrid-i e eliminoi nga Liga e Kampionëve për t’i shkaktuar një tjetër goditje të madhe në sezonin e tyre të flamurit.

Dy gola të Rodrygo në Stamford Bridge të martën vulosën një fitore të përgjithshme 4:0 për Real-in në çerekfinale.

Kjo do të thoshte se Blutë i kanë humbur të katër ndeshjet nën drejtimin e Lampard që kur ai u emërua si trajner i përkohshëm këtë muaj.

“Çdo lojë që luan duhet të japësh gjithçka”, tha ai për BT Sport.

44-vjeçari Lampard, golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave dhe ish-menaxheri i Chelsea-t, shtoi: “Kam qenë këtu tani për vetëm dy javë, kështu që jam i uritur.

“Unë nuk do të lejoj askënd të heqë dorë nga pikëpamja për të parë këtë sezon si të përfunduar. Duhet të jetë e kundërta”.

Me Chelsea-n në vendin e 11-të në Premier League dhe 10 pikë pas Brighton-it të vendit të shtatë, fitimi i Ligës së Kampionëve ishte shansi i tyre më i mirë për t’u kualifikuar në Evropë sezonin e ardhshëm.

Por tani ata duhet të përballen me një sezon pa trofe, në të cilën nuk do të kenë asgjë për të treguar për një shpenzim rekord për lojtarët në dy merkatot e fundit të transferimeve prej rreth 600 milionë funte.

Performanca e së martës përfaqësoi më të mirën e mandatit të dytë të shkurtër të Lampard si trajner i Bluve, por edhe një herë ata nuk ishin në gjendje të shfrytëzonin shanset që iu shfaqën.

Ata kanë shënuar vetëm një herë në katër humbjet nën Lampard.

“Nuk është për t’u përpjekur”, shtoi ish-mesfushori i Bluve, i cili shënoi 211 gola në 13 vitet e tij si lojtar.

“Ne kishim shumë krosime dhe shumë lojtarë në pozicione të mira, kështu që unë kurrë nuk do t’i kritikoj djemtë për këtë – është vetëm fakti se nëse ata shfrytëzuan ndonjë nga ato raste. Nëse barazimi shkon në 2-1 në çdo moment, ju me të vërtetë do të kishte ndjerë turmën të kthehej.

“Ne po luanim një kundërshtar të klasit botëror atje dhe ishim, për mua, ekipi më i mirë dhe kishim shanse.

“Është ndeshja e parë që kur jam rikthyer që i kam parë gjërat dhe ne me të vërtetë i kemi zbatuar ato – dhe kjo është diçka që ne duam të vazhdojmë për pjesën tjetër të sezonit.

“Tani ai standard nuk mund të bie”.

Chelsea ka shtatë ndeshje të mbetura në ligë, e para prej të cilave është në shtëpi kundër Brentford të mërkurën, më 26 prill.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore