Sport

Lamine Yamal nënshkruan kontratë të re me Barcelona-n


Adoleshenti i Barcelona-s, Lamine Yamal, ka nënshkruar një kontratë trevjeçare që e lidh atë me klubin deri në vitin 2026.

Yamal, i cili u bë lojtari më i ri i Barcelonës dhe La Liga-s në fillim të këtij viti, lejohet vetëm si 16-vjeçar të nënshkruajë një marrëveshje me një kohëzgjatje maksimale prej tre vjetësh.

Por kontrata e tij pritet të përfshijë një klauzolë lirimi prej 1 miliardë eurosh në përputhje me yjet e tjerë të rinj si Pedri dhe Gavi.

Negociatat për një marrëveshje të re filluan në vitin 2022, por u përshpejtuan pasi Yamal, i cili kishte marrë qasje nga klube në mbarë Evropën, u bashkua me super-agjentin Jorge Mendes.

Yamal lulëzoi për Barcelonën U-19 sezonin e kaluar dhe pasi u përfshi në skuadrën e të mëdhenjve për herë të parë në prill, ai u aktivizua nga stoli kundër Real Betis në maj për t’u bërë lojtari më i ri në historinë e La Ligës me 15 vjeç e 290 ditë.

Më pas ai u bë startuesi më i ri i klubit – në 16 vjeç e 38 ditë – kundër Cadiz-it në gusht.

Yamal, një sulmues që preferon të luajë me këmbën e majtë, roli i favorizuar i të cilit është në krahun e djathtë, gjithashtu bëri historinë ndërkombëtare në shtator.

Ai u bë lojtari dhe golashënuesi më i ri ndërkombëtar i Spanjës në moshën 16 vjeç e 57 ditë kur u aktivizua nga stoli dhe shënoi në një fitore 7-1 kundër Gjeorgjisë.

Yamal është paraqitur në dhjetë ndeshje në të gjitha garat deri më tani këtë sezon, duke bërë katër startime në La Liga dhe duke dhënë dy asistime.

Debutimi i Yamal sezonin e kaluar ishte një lëvizje që u pa si një shfaqje besimi nga Barcelona te lojtari – provë se ata mund të siguronin një platformë për minutat e ekipit të parë më shpejt se më vonë.

Yamal në fakt kishte marrë qasje nga klube në të gjithë Evropën para se të mbushte 16 vjeç.

Ka pasur gjithashtu interesim të Premier League për Yamal, megjithëse rregulloret pas Brexit e kanë bërë më të vështirë për klubet angleze ofrimin e paketave tërheqëse për lojtarët e rinj.

Raportimet në Spanjë kanë pohuar se Manchester City dhe Chelsea kishin eksploruar një lëvizje të mundshme që përfshin një marrëveshje huazimi me klubet përkatëse simotra Girona dhe Strasburg, me Bayern Munich, Borussia Dortmund dhe RB Leipzig gjithashtu raportuan të jenë të interesuar.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore