Përballje

Lakers mposht me vështirësi Suns, ishin me fat që mungoi Durant


Los Angeles Lakers (42-39) mposhti Phoenix Suns (45-36) të premten mbrëma në Crypto.com Arena për të mbajtur gjallë shpresën për të arritur një vend në playoff pa pasur nevojë të kalojë nëpër turneun e play-in.

Superylli i Lakers, LeBron James pati një natë të tmerrshme, duke shënuar vetëm 16 pikë në 6-për-19 goditjeve, duke kompensuar mangësitë e tij me disa kërcime dhe asistime.

Një ecuri e madhe me shënime në çerekun e tretë krijoi një fitore të menaxhueshme në kornizën e fundit. LA ishte në kontroll në pjesën e fundit të ndeshjes falë disa goditjeve të Malik Beasley e D’Angelo Russell.

James, 38 vjeç, mori ndihmën shumë të nevojshme nga D’Angelo Russell (24), Austin Reaves (22), Malik Beasley (21), Anthony Davis (14) dhe Rui Hachimura (11), të cilët secili shënuan pikë dyshifrore, ku Davis shtoi edhe 21 kërcime.

Pavarësisht se Phoenix pushoi titullarët, trajneri i LA, Darvin Ham kishte ende vështirësi në ndalimin e njësisë së dytë dhe për pak sa nuk e humbi ndeshjen.

Kevin Durant, Devin Booker, Chris Paul dhe Deandre Ayton u përjashtuan të gjithë nga loja, duke e bërë një fitore të Lakers shumë më të mundshme. Suns janë të pamposhtur në tetë ndeshjet që ka luajtur KD.

Për një arsye ose një tjetër, James dhe Durant nuk janë përballur që nga viti 2018, dhe fansat ishin të etur që më në fund t’i shihnin ata të përballeshin përsëri.

Ata mund të takohen në playoff, nëse gjithçka funksionon për të dyja palët. Ndeshja e James dhe Durant në play-off do të ishte epike për të gjithë komunitetin e NBA.

Që kjo të ndodhë, Lakers duhet të vulosin një vend në play-off, qoftë ai direkt ose përmes turneut play-in.

Lakers tashmë e kanë zënë vendin e 8-të, në rastin më të keq, dhe ekziston një skenar ku ata mund të shkojnë deri në vendin e pestë.

Me shumë mundësi, megjithatë, Lakers do të përfundojë me numrin 7, falë barazimit ndaj New Orleans Pelicans.

Pozita e gjashtë është e mundur nëse Golden State Warriors (43-48) humbasin ndeshjen finale të sezonit ndaj Portland Trail Blazers (33-47). Warriors, të cilët kanë një rekord 10-30 jashtë shtëpisë, mposhtën Sacramento Kings të premten në Golden 1 Center.

Lakers pret Utah Jazz të dielën për të mbyllur sezonin e rregullt dhe më në fund për të zbuluar se çfarë u pret e ardhmja e afërt.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore