Kosova

Lajçak takon nënsekretarin e OKB-së, diskutojnë mbi zhvillimet e fundit në dialog


Miroslav Lajçak dhe Jean-Pierre Lacroix

I deleguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, i cili po qëndron në Nju Jork të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku po mbahet sesioni i 78-të i Asamblesë së Kombeve të Bashkuara, ka takuar Nënsekretarin e Përgjithshëm për Operacionet e Paqes së OKB-së, Jean-Pierre Lacroix, me të cilin ka diskutuar mbi zhvillimet e fundit në procesin e dialogut.

Përmes një postimi në platformën sociale, X, diplomati sllovak, ka nënvizuar faktin se është gjithmonë e dobishme krahasimi i shënimeve me Lacroix mbi dinamikat e Ballkanin Perëndimor dhe zhvillimet e fundit në dialog.

“Faleminderit për mbështetjen e plotë”, ka potencuar Lajçak.

Në margjinat e Asamblesë së Kombeve të Bashkuara, Lajçak, ka takuar edhe ministren e Punëve të Jashtme të Lihtenshtajnit, Dominique Hasler.

Lajçak ka mirëpritur interesin e Vaduzit zyrtar për zhvillimet më të fundit në Ballkanin Perëndimor dhe dinamikën e re të BE-së në këtë rajon.

“Ramë dakord të qëndrojmë në kontakt”, ka shkruar Lajçak.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore