Kosova

Lajçak pas takimit me Vuçiç-in: U dakorduam për hapat e ardhshëm në dialog


Aleksander Vucic dhe Miroslav Lajcak

I Dërguari Special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se është dakorduar me Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, për hapat e ardhshëm në dialog.

Këto komente, Lajçak i ka bërë përmes një postimi në platformën X, pas takimit që ka pasur me Vuçiç-in të mërkurën në Beograd.

“Në Beograd, pata një diskutim të hapur me presidentin Vuçiç për gjendjen aktuale të dialogut. Ne ramë dakord për hapat e ardhshëm për periudhën e ardhshme”, shkroi diplomati sllovak.

Edhe Vuçiç e ka konsideruar “bisedë të hapur dhe korrekte” takimin me Lajçak-un, derisa ka propaganduar për situatën e serbëve në Kosovë.

“Biseduam për situatën në Kosovë dhe kushtet pothuajse të pamundura për jetën e popullatës serbe, të shkaktuara nga presioni i vazhdueshëm dhe arbitrariteti i pushtetit në Prishtinë”, shkroi kreu serb në Facebook.

Ai ka potencuar se kthimi në dialogun konstruktiv ndërmjet Kosovës Serbisë dhe normalizimi i marrëdhënieve qëndron para së gjithash në zbatimin e Marrëveshjes së Brukselit, “apo në formimin urgjent të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe”.

BE-ja, si ndërmjetësues kryesor në këtë proces, sipas Vuçiç-it, “ka pasur dhe do të ketë një partner serioz dhe të përgjegjshëm në Serbi dhe për popullin tonë në Kosovë ne mbetemi mbështetje dhe mbrojtje e pakompromis e vatrave dhe të ardhmes së tyre”.

Kjo vizitë e diplomatit sllovak në Beograd, vjen pas asaj që kishte të martën në Kosovë, ku u takua me kryenegociatorin e Kosovës, Besnik Bislimi.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore