Euro 2024

Kylian Mbappe shqetëson Francën


Kylian Mbappe (Reuters)

Gjendja fizike e Kylian Mbappe është, për momentin, shqetësimi kryesor në skuadrën franceze. Sulmuesi edhe një herë pati një paraqitje disi të pakuptimtë ndaj Portugalisë, deri në atë pikë sa iu desh të kërkonte një zëvendësim në pjesën e parë në kohën shtesë, një situatë e pazakontë për një lojtar të kalibrit të tij.

Kampionati Evropian i kapitenit të skuadrës franceze po bëhet plot ngjarje. Ai mbërriti në Gjermani me probleme me gjurin dhe shpinën dhe përveç kësaj, në ndeshjen e parë, ndaj Austrisë, mbajti pezull Francën pasi theu hundën. Edhe pse gjëja më e rekomanduar ishte të bëhej një operacion, Mbappe e shtyu operacionin në mënyrë që të mund të vazhdonte të luante në Eurokupë.

Por, fakti i mosoperimit, së bashku me problemet e tij fizike, e kanë pakësuar performancën e tij.

Mbappe e ka humbur shpërthimin dhe nuk është më i shpejtë në fushë të hapur dhe vetë Deschamps e pranoi, pas përfundimit të ndeshjes kundër Portugalisë, se ylli i Bondy “nuk është në gjendjen e tij më të mirë fizike”.

Dëshpërimi i Mbappe-s në duelin ndaj skuadrës portugeze ishte i tillë që ai tha mjaft në kohën shtesë. Më parë, në pjesën e dytë, një goditje me kokë nga Bernardo Silva e goditi në hundë, duke pasur frikë nga më e keqja, pasi zona e prekur, e cila duhet të operohet, mori një goditje të fortë dhe fatkeqësia mund të përkeqësohej.

“Nuk mund të shihja mirë kur topi më goditi në kokë”, tha Mbappe në zonën mikse.

Edhe pse është e vërtetë se ai tentoi pesë goditje, dy në portë, në asnjë moment nuk u duk rehat ndaj Portugalisë. Ai mezi realizoi dy driblime dhe zona në të cilën u dallua më shumë ishte në mbrojtje, duke bërë gjashtë rikuperime.

Fakti që Mbappe nuk është në nivelin e tij më të mirë është një shqetësim për një Francë që ia nënshtron talentit të tij pothuajse të gjithë arsenalin e saj sulmues.

Nënkampionia e botës u kualifikua në gjysmëfinale pasi ka shënuar vetëm tre gola, dy autogola dhe një nga penalltia. Numrat janë shqetësues, Mbappe gjithashtu, megjithëse Deschamps e zvogëlon çështjen dhe i jep përparësi shijimit të fitores në vend që t’i gjejë fajet.

Kundër Spanjës, skuadrës kundër së cilës Mbappe shënoi një gol të diskutueshëm në vitin 2021, sulmuesi do të duhet të bëjë një hap përpara dhe të përshtatet edhe më shumë me maskën e tij, e cila e pengon vizionin e tij dhe e penalizon kur ka duele.

Nënshkrimi i ri nga Real Madrid ka pasur një sezon plot ngjarje. Ai u largua përkohësisht nga PSG në verën e kaluar, gjë që e pengoi atë të ishte fizikisht i gatshëm për fillimin e sezonit. Më vonë, kur ai informoi Al Khelaifi-n se po largohej nga PSG, në shkurt, Luis Enrique filloi t’i hiqte minuta në Ligue 1, gjë që e privoi edhe më shumë nga përgatitja.

Franca shpreson se ai do të rikuperojë versionin e tij më të mirë kundër Spanjës, por realiteti është se Mbappe nuk është dhe as nuk do të duket në më të mirën e tij në Euro 2024.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore