Lajme

Kush ka njoftuar se do të kandidojë për president në 2024


Zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 tashmë kanë filluar.

Gara në palën republikane sigurisht që do të nxehet, me ish-presidentin Donald Trump që fillon si kryesues për nominimin e partisë së tij dhe shumë kandidatë të tjerë që presin në prapavijë, duke përfshirë guvernatorin Ron DeSantis të Florida-s dhe ish zëvendës presidentin Mike Pence.

Presidenti Joe Biden duket i gatshëm të vazhdojë të udhëheqë partinë e tij, edhe pse shumë demokratë dëshirojnë të shohin dikë tjetër të kandidojë për Shtëpinë e Bardhë.

Ja kush ka hyrë në garë deri tani:

Joe Biden

Presidenti Joe Biden nisi ofertën e tij të shumëpritur për rizgjedhje më 25 prill, në katërvjetorin e shpalljes së tij 2020.

Gjatë asaj fushate, ai pastroi fushën e mbushur me njerëz nga kandidatët demokratë duke promovuar një mesazh uniteti dhe duke e inkuadruar garën si një betejë për shpirtin e kombit.

Ai zgjodhi senatoren e atëhershme të Kalifornisë, Kamala Harris, e cila do të bëhej zëvendës presidentja e parë femër e Amerikës, si kandidate të tij.

Pasi u bë president, Biden nënshkroi Planin Amerikan të Shpëtimit, paketën e lehtësimit të Coronavirus-it që u dha shumë amerikanëve çeqe 1 mijë e 400 dollarë, së bashku me dispozita të tjera.

Më vonë atë vit, ai nënshkroi Ligjin Bipartizan të Infrastrukturës, i cili parashikonte investime në rrugë, ura dhe brez të gjerë, ndër të tjera.

Ai gjithashtu nënshkroi Aktin CHIPS dhe Shkencë për të promovuar prodhimin amerikan të gjysmëpërçuesve dhe Aktin e Reduktimit të Inflacionit, një paketë klimatike, kujdesi shëndetësor dhe taksash.

Në frontin e politikës së jashtme, Biden tërhoqi trupat amerikane nga Afganistani në vitin 2021 dhe ka mbikëqyrur ndihmën amerikane për Ukrainën që nga fillimi i luftës atje vitin e kaluar.

Në zgjedhjet gjysmë-mandatuese të vitit 2022, demokratët i kaluan pritshmëritë, pavarësisht kritikave republikane për tërheqjen e çrregullt nga Afganistani dhe inflacionin e vazhdueshëm nën administratën e tij.

Jo të gjithë demokratët janë gjithashtu të emocionuar me Biden; sondazhet tregojnë se një pjesë e konsiderueshme e partisë së tij do të preferonte që ai të mos kandidonte dhe shumë janë të shqetësuar për moshën e tij, duke pasur parasysh se ai është tashmë presidenti më i vjetër në historinë amerikane dhe do të ishte 82 vjeç në betimin e tij të dytë.

Më parë, Biden shërbeu si zëvendës president i ish-presidentit Barack Obama.

Në atë rol, ai u bë i njohur për daljen para presidentit për të drejtat LGBTQ.

Para kësaj, Biden shërbeu për më shumë se tre dekada si senator nga Delaware.

Ai sponsorizoi projekt-ligjin e krimit të vitit 1994 – të cilin në fushatën e tij të fundit presidenciale ai e quajti si “një gabim i madh” – si dhe Aktin e dhunës kundër grave.

Biden gjithashtu pati dy oferta të pasuksesshme presidenciale më herët në karrierën e tij, në vitet 1988 dhe 2008.

Donald Trump

Ish-presidenti Donald Trump e hodhi përsëri dorashkën e tij në ring në nëntor, vetëm një javë pas zgjedhjeve gjysmë-mandatuese të 2022-shit, rezultati i të cilit ishte dëshmuar i dobët për partinë e tij.

Manjati i biznesit u zgjodh president në vitin 2016. Aksionet e zgjedhjeve u rritën në shkurt pas vdekjes së gjyqtarit të Gjykatës së Lartë Antonin Scalia dhe zgjedhjes së liderit të shumicës në Senat Mitch McConnell për të refuzuar të marrë në konsideratë kandidatin e Presidentit Barack Obama për ta zëvendësuar atë.

Trump argumentoi se presidenti i ardhshëm duhet të bëjë emërimin.

Ai gjithashtu bëri fushatë për ndërtimin e një muri në kufirin jugor dhe ndalimin e muslimanëve të hyjnë në Shtetet e Bashkuara.

Një muaj para zgjedhjeve, Washington Post publikoi kasetën Access Hollywood, në të cilën ai mburrej për përkëdheljet e grave.

Debati vazhdoi gjatë gjithë presidencës së tij. Trump u bë i vetmi president amerikan në histori që u fajësua dy herë, fillimisht për shkak të ndërhyrjes së huaj në zgjedhjet e vitit 2020 dhe më vonë, pasi humbi ato zgjedhje, për nxitjen e një kryengritjeje përpara sulmit të 6 janarit në Capitol.

Gjatë presidencës së Trump, prokurori special Robert Mueller hetoi ndërhyrjen ruse në zgjedhjet e vitit 2016 dhe lidhjet e mundshme midis presidentit, fushatës së tij dhe Rusisë.

Në fund të fundit, hetimi nuk e shpalli Trump-in fajtor për sjellje kriminale dhe nuk mori një qëndrim të qartë nëse Trump pengoi drejtësinë.

Ai akuzoi disa nga bashkëpunëtorët e tij për krime të ndryshme.

Trump zbatoi shumë nga premtimet e tij të fushatës, duke miratuar një ulje të madhe taksash dhe duke emëruar tre gjyqtarë të Gjykatës së Lartë gjatë mandatit të tij.

Ato emërime çimentuan një shumicë konservatore në Gjykatë që përfundimisht rrëzoi Roe kundër Wade, vendimi që mbronte të drejtën për abort.

Trump gjithashtu mbajti një qëndrim të ashpër për emigracionin.

Në vitin 2017, ai lëshoi një urdhër ekzekutiv që ndalonte udhëtimin nga disa vende me shumicë myslimane, të cilat u bënë objekt i disa viteve gjyqësore.

Administrata e tij filloi ndërtimin e murit të propozuar nga ai në kufirin SHBA-Meksikë dhe për një periudhë ndau mijëra prindër dhe fëmijët e tyre që kishin kaluar së bashku.

Në vitin e fundit të presidencës së tij, Trump mbikëqyri reagimin e SHBA-ve ndaj pandemisë COVID-19.

Ai në mënyrë të përsëritur mohoi ashpërsinë dhe vështirësinë e pandemisë dhe promovoi trajtime të paprovuara për virusin.

Ndërsa papunësia u rrit, ai nënshkroi Aktin CARES, i cili autorizonte kontrolle të drejtpërdrejta stimuluese për individët amerikanë.

Trump gjithashtu zuri ballinat në vitin 2020 për përgjigjen e tij ndaj demonstratave kundër brutalitetit të policisë dhe racizmit pas vrasjes së George Floyd, në të cilën ai kërcënoi përdorimin e forcës ushtarake kundër protestuesve.

Pas humbjes së tij në vitin 2020, Trump ka vazhduar të ngrejë dyshime të pabaza në lidhje me vlefshmërinë e rezultateve, pretendime që luajtën një rol në sulmin vdekjeprurës të Capitol-it.

Gjatë zgjedhjeve gjysmë-mandatuese të vitit 2022, ai mbështeti kryesisht kandidatët që iu bashkuan atij për të vënë në dyshim integritetin e zgjedhjeve amerikane.

Në vitin 2023, ai u bë presidenti i parë aktual ose ish-president që u padit dhe tani përballet me akuza penale në New York për gjoja falsifikimin e të dhënave të biznesit në lidhje me pagesat ndaj ish-aktores së filmave për të rritur Stormy Daniels përpara zgjedhjeve të 2016-ës.

Trump po vazhdon fushatën e tij të vitit 2024 pavarësisht aktakuzës.

Tim Scott

Senatori i Karolinës së Jugut Tim Scott nisi një komitet presidencial eksplorues më 12 prill.

Në videon e tij të nisjes, ai theksoi mbrojtjen e vlerave judeo-kristiane dhe lirinë fetare, duke i dalë kundër Kinës, duke luftuar për zgjedhjen arsimore, duke mbrojtur kufirin dhe rrugët e lagjes dhe ruajtjen e të drejtës për jetën.

“Joe Biden dhe e majta radikale kanë zgjedhur një kulturë ankesash mbi madhështinë”, thotë ai në video. “Shumë shpesh, kur thirren për dështimet e tyre, ata armatosen garën për të na ndarë, për të mbajtur pushtetin e tyre. Kur luftova kundër agjendës së tyre liberale, ata më quajtën ‘një mbështetës’, ‘një shenjë’, sepse unë prish narrativën e tyre. Unë kërcënoj kontrollin e tyre. Ata e dinë se e vërteta e jetës sime hedh poshtë gënjeshtrat e tyre”.

Scott, i vetmi senator republikan me ngjyrë, u emërua në vendin e tij në vitin 2013.

Para kësaj, ai shërbeu për një kohë të shkurtër në Dhomën e Përfaqësuesve dhe Asamblenë e Përgjithshme të Karolinës së Jugut.

Ai e filloi karrierën e tij politike me më shumë se një dekadë në Këshillin e Qarkut Charleston.

Në Senat, Scott bashkëpunoi me Senatorin e New Jersey-it, Cory Booker, një demokrat, për të ndihmuar në krijimin e Zonave të Mundësive, të cilat krijuan avantazhe tatimore për investimet në komunitetet me vështirësi ekonomike.

Pas vrasjes së George Floyd-it në vitin 2020, të dy burrat u bënë negociatorët kryesorë të Senatit për reformën policore, por nuk arritën një kompromis.

Scott dha gjithashtu përgjigjen republikane në fjalimin e parë të Bidenit në një sesion të përbashkët të Kongresit në vitin 2021, duke argumentuar se “Amerika nuk është një vend racist”.

Scott duket se është duke u përgatitur për një ofertë presidenciale prej disa kohësh, duke nisur një turne “Besimi në Amerikë” që e ka sjellë atë në shtetet e para presidenciale.

Një super PAC pro Scott, pjesërisht e financuar nga miliarderi Larry Ellison, shpenzoi mbi 20 milionë dollarë në emër të kandidatëve republikanë ciklin e kaluar.

Nikki Haley

Ish-guvernatorja e Karolinës së Jugut Nikki Haley nisi fushatën e saj në mes të shkurtit me një premtim për ndryshim brezash.

Haley shërbeu në Dhomën e shtetit të Karolinës së Jugut për disa vite përpara se të zgjidhej guvernator në vitin 2010.

Në atë kohë, ajo ishte guvernatorja më e re në vend, si dhe gruaja e parë dhe personi i parë me ngjyrë që drejtoi shtetin Palmetto.

Një nga momentet përcaktuese të karrierës së saj erdhi në vitin 2015, kur ajo udhëhoqi shtytjen për të hequr flamurin e Konfederatës nga Capitol-i i shtetit pas të shtënave masive që vranë nëntë pjesëmarrës me ngjyrë në kishën Nënë Emanuel AME në Charleston.

Ndërsa ishte në detyrë, ajo mbështeti shkurtimet e tatimit mbi të ardhurat shtetërore dhe kundërshtoi një projektligj të propozuar për tualetet e transgjinorëve.

Ajo gjithashtu emëroi Tim Scott në një vend të hapur të Senatit Amerikan.

Haley dha përgjigjen republikane ndaj fjalimit të Presidentit Obama në vitin 2016.

Ajo e kritikoi Trump gjatë fushatës së tij të vitit 2016, por pas përfundimit të mandatit të saj të dytë si guvernator në 2017, ajo iu bashkua administratës së tij si ambasadore në Kombet e Bashkuara.

Ajo dha dorëheqjen nga roli në fund të vitit 2018. Që atëherë, ajo ka kundërshtuar marrëdhënien e saj me Trump më shumë se një herë.

Në fillim, pas sulmit të 6 janarit në Capitol, ajo sugjeroi se ai nuk kishte më vend në Partinë Republikane.

Më vonë, ajo tha se partia kishte nevojë për të. Në vitin 2021, ajo tha se nuk do të kandidonte për president nëse Trump do të kandidonte; tani, ajo ka nisur ofertën e saj.

Haley ka mbetur thellësisht e përfshirë në politikë që nga largimi nga administrata Trump, duke lëshuar miratime dhe duke hyrë në gjurmët e fushatës me një sërë republikanë përpara zgjedhjeve gjysmë-mandatuese të vitit 2022, duke përfshirë Guvernatorin e Georgia-s, Brian Kemp dhe kandidatin për Senat, Herschel Walker.

Marianne Williamson

Autorja e vetë-ndihmës Marianne Williamson u bë demokratja e parë e shquar që hyri zyrtarisht në garë me nisjen e fushatës më 4 mars, që do të thotë se ajo ka të ngjarë të sfidojë Biden.

Gjatë fjalimit të saj të njoftimit, Williamson tha se vendi po përballet me një “spërkatje atomizuese të padrejtësisë ekonomike”.

“Kundërshtari nuk është një situatë apo rrethanë specifike”, tha ajo. “Kundërshtari është një mentalitet ekonomik”.

Ajo bëri thirrje për kujdes shëndetësor universal, shkollim falas në kolegj, kujdes falas për fëmijët dhe leje familjare të paguar, ndër politikat e tjera, dhe tha se këto janë pozicione “të moderuara” në shumë vende të tjera dhe amerikanët janë “tallur”.

Williamson, një këshilltare shpirtërore e Oprah dhe një bashkëpunëtore e shumë të famshëmve të tjerë, kandidoi gjithashtu për presidente në fushën e mbushur me njerëz të Partisë Demokratike 2020, duke tërhequr vëmendjen në skenën e debatit.

Kjo, pasi u shpreh se akti i saj i parë si president do të ishte telefonimi i kryeministres të atëhershme të Zelandës së Re, Jacinda Ardern.

Williamson tërhoqi kritika për komentet e diskutueshme mbi vaksinat dhe barnat kundër depresionit.

Ajo u largua nga gara e vitit 2020 përpara zgjedhjeve të para paraprake, duke u përballur me pakësimin e fondeve dhe votime të ulëta.

Më herët në karrierën e saj, Williamson kandidoi për Kongresin në Kaliforninë Jugore si e pavarur, duke u renditur e katërta në zgjedhjet paraprake me 18 persona në 2014.

Disa nga librat e saj janë bërë bestsellers të “New York Times” dhe ajo është e njohur për citatin: “Frika jonë më e thellë nuk është se jemi të papërshtatshëm. Frika jonë më e thellë është se ne jemi jashtë mase të fuqishëm”.

Vivek Ramaswamy

Sipërmarrësi dhe autori Vivek Ramaswamy njoftoi ofertën e tij presidenciale më 21 shkurt.

Ramaswamy, i cili kandidon si republikan, ka bërë emrin e tij duke përplasur ato që ai i quan korporatat “të zgjuara”, dhe veçanërisht duke kritikuar investimet mjedisore, sociale dhe qeverisëse.

Pasi themeloi Roivant Sciences, një kompani bioteknike e fokusuar në zhvillimin e barnave, ai botoi dy libra: Woke, Inc.: Inside Corporate’s Social Justice Scam and Identity Politics, The Death of Merit, dhe Path Back to Excellence, i pari prej të cilëve ishte një bestseller i “New York Times”.

Në vitin 2022, ai bashkëthemeloi Strive, një kompani e menaxhimit të aseteve e cila e tregton veten si një mënyrë për të shmangur përzierjen e biznesit me politikën.

Ramaswamy ishte përfshirë më parë në listën e Forbes të sipërmarrësve më të pasur nën 40 vjeç, me një vlerë neto të raportuar prej 500 milionë dollarë.

Djali i emigrantëve indianë, nisja e fushatës së Ramaswamy-it u fokusua në “një krizë identiteti kombëtar” që ai thotë se ka zëvendësuar vlerat themelore të Amerikës si liria e fjalës dhe patriotizmi me fokus në ndarjet e vendit.

Në një intervistë me “New York Times”, Ramaswamy tha se veprimi i tij i parë si President do të ishte shfuqizimi i urdhrit ekzekutiv që ndalon diskriminimin dhe kërkon veprim afirmativ për kontraktorët federalë.

Asa Hutchinson

Ish-guvernatori i Arkansas, Asa Hutchinson, shpalli kandidaturën e tij më 2 prill në një intervistë televizive për ABC News.

Hutchinson njohu peizazhin sfidues politik me të cilin po përballet vendi në këtë moment, por thotë se ndjen se përvoja e tij dhe “konservatorizmi i qëndrueshëm” do të rezonojnë me amerikanët.

“Kam udhëtuar vendin për gjashtë muaj, dëgjoj njerëz që flasin për udhëheqjen e vendit tonë. Jam i bindur se njerëzit duan liderë që apelojnë për më të mirën e Amerikës dhe jo thjesht për instinktet tona më të këqija”, tha Hutchinson gjatë intervistës.

Hutchinson ka shërbyer më parë si kongresmen nga viti 1997 deri në vitin 2001, duke shërbyer si një nga menaxherët e Dhomës së Përfaqësuesve gjatë gjyqit për shkarkimin e Bill Clinton.

Më pas ai kaloi kohë si drejtor i Administratës së Zbatimit të Drogës përpara se të bëhej nënsekretar për kufirin dhe transportin për Departamentin e Sigurisë Kombëtare të SHBA-ve nga viti 2003 deri më vitin 2005.

Politikani republikan fitoi dy gara guvernatoriale, duke shërbyer si guvernator nga 2015-2023 , por ai nuk mundi të kandidojë për rizgjedhje për shkak të kufizimeve të mandatit të shtetit.

Interesante, Hutchinson u dallua si pjesë e korsisë “jo-Trump” në vend të “korsisë anti-Trump”, duke thënë se ai mendon se Donald Trump duhet të tërhiqet nga gara pasi të paditet.

Njoftimi zyrtar i kandidaturës presidenciale të Hutchinson do të vijë më vonë këtë muaj, në Bentonville, Ark.

Robert F. Kennedy Jr.

Robert F. Kennedy Jr., një avokat mjedisor që u bë një burim famëkeq i keqinformimit të vaksinave gjatë pandemisë, hyri në garën paraprake demokrate më 19 prill.

Kennedy është nipi i ish-presidentit John F. Kennedy dhe djali i Robert Kennedy, i cili u vra gjatë garës së tij presidenciale në vitin 1968.

Anëtarët e familjes së tij e kanë kritikuar publikisht për komentet e tij në lidhje me vaksinat.

Kennedy ka thënë se nuk është kundër vaksinës, por ka ngritur dyshime për sigurinë e tyre që para pandemisë dhe i ka fajësuar ata për shkaktimin e autizmit, një teori e cila është diskredituar gjerësisht.

Vitin e kaluar, ai solli në vëmendje Holokaustin kur diskutoi reagimin ndaj pandemisë së qeverisë. Më vonë ai kërkoi falje.

Larry Elder

Prezantuesi i radios konservatore Larry Elder njoftoi ofertën e tij në Shtëpinë e Bardhë më 20 prill në “Tucker Carlson Tonight” të Fox News.

Ky është depërtimi i tij i dytë në politikë.

Në vitin 2021, ai u bë kryesuesi republikan në përpjekjen për të tërhequr guvernatorin e California-s, Gavin Newsom, i cili dështoi me një diferencë të konsiderueshme.

Gjatë asaj fushate, ai u kritikua për komentet e tij të kaluara për gratë.

“Amerika është në rënie, por kjo rënie nuk është e pashmangshme”, shkroi Elder në Twitter. “Ne mund të hyjmë në një epokë të re të artë amerikane, por duhet të zgjedhim një udhëheqës që mund të na sjellë atje. Kjo është arsyeja pse unë kandidoj për President”.

I pyetur nga Carlson për çështjet që motivojnë ofertën e tij presidenciale, ai përmendi kufirin, krimin dhe sulmet ndaj policisë.

Elder, i cili është me ngjyrë, përmendi gjithashtu “gënjeshtrën e turpshme absolute që demokratët vendosin mbi gjithçka, që është se Amerika është sistematikisht raciste”.

Ai filloi të drejtonte shfaqjen e Larry Elder gati tre dekada më parë dhe që atëherë ka qenë në radio hera-herës.

Më herët në karrierën e tij, ai ka ushtruar profesionin e avokatit.

Marrë dhe përshtatur nga TIME për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore