Kosova

Kurti – Xhaferi, diskutojnë për situatën në rajon dhe bashkëpunimin ndërqeveritar


Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është takuar me kryetarin e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi.

Takimi ka qenë i mbyllur për media, rreth takimit ka informuar Zyra e Kryeministrit.

Në takimin Kurti – Xhaferi, është ngritur shqetësimi për milatarizimin e Serbisë dhe kërcënimin që paraqet kjo për paqe dhe stabilitetin në Ballkan.

“Kryeministri Kurti theksoi se këtë situatë e rëndon mohimi i njohjes së Kosovës nga Serbia, mohimi i krimeve të kryera nga Serbia në luftën e viteve 1998-1999 si dhe refuzimi i Serbisë për të vendosur sanksione ndaj Rusisë”, thuhet tutje aty.

Në këtë takim është biseduar edhe për progresin e zbatimit të marrëveshjeve të nënshkruara në mbledhjen e përbashkët në mes dy vendeve.

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi.

“Marrëdhëniet e shkëlqyera ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut, dhe hapat e mëtejmë për shtimin e bashkëpunimit, ishin në qendër të takimit të sotëm të Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurti, me Kryetarin e Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi”, thuhet në njoftimin e Zyrës së Kryeministrit.

Kurti ka shprehur vullnetin e Qeverisë së Kosovës për të rritur koordinimin ndërinstitucional dhe për të thelluar më tej raportet ndërshtetërore miqësore.

Në anën tjetër, edhe kryeparlamentari Xhaferi, ka shprehur mbështetjen e pa rezervë të vendit të tij për synimet e Kosovës dhe për të gjitha nismat për anëtarësim në organizata ndërkombëtare.

“Duke biseduar për kontekstin aktual politik dhe gjeopolitik të rënduar, pas invazionit rus dhe agresionit ushtarak në Ukrainë, u theksua interesimi për të koordinuar politikën e jashtme në linjë me orientimin euroatlantik të të dyja vendeve dhe në raport me aleatët ndërkombëtarë”.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi.

Kryeministri i Kosovës, është shprehur se duhet të jemi të kujdesshëm, “teksa nuk frikësohemi”.

“Ndërsa, z.Xhaferi tha se beson që këto zhvillime kanë ndikuar në ndërgjegjësimin e Bashkimit Evropian dhe NATO-s, për të përshpejtuar procedurat e anëtarësimit të shteteve të Ballkanit Perëndimor që janë në këto procese”, thuhet tutje në komunikatë.

Më 4 mars, Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, i cili është në një vizitë zyrtare në Kosovë, në një konferencë të përbashkët me homologun e tij kosovarë Glauk Konjufca, ka potencuar se shteti i tij mbështet Kosovën në rrugën e saj drejtë anëtarësimit në NATO.

Sipas tij, Maqedonia e Veriut është në dispozicion të ndajë me elitat politike kosovare njohuritë dhe përvojat e fituara nga rrugëtimi i saj në bllokun perëndimor të sigurisë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore