Kosova

Kurti uron Ditën Memoriale të komunitetit egjiptian: Republika jonë është republikë e të gjithëve


Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, të hënë ndërsa ka uruar Ditën Memoriale të komunitetit egjiptian në Kosovë, ka potencuar se në tri vjet qeverisje ky komunitet ka gëzuar mbështetjen e Qeverisë në shumë fusha.

“Gjatë këtyre më shumë se tri vjet qeverisje, mirënjohjen ndaj jush e kemi shprehur me mbështetje institucionale në arsim përmes bursave të studimit e qendrave të mësimit, në mirëqenie përmes punësimit dhe programeve për praktikë në punë, ndërtimit dhe renovimit të shtëpive dhe projekteve infrastrukturore, e në ndërmarrësi përmes granteve për biznese të vogla”, ka shkruar Kurti në platformën sociale, Facebook.

Kjo mbështetje, sipas Kurtit, tregon vetëm fillimin e një angazhimi të qëndrueshëm për unitet.

“Republika jonë është republikë e të gjithëve. Zhvillimi dhe progresi është i qëndrueshëm atëherë kur është i gjithmbarshëm. Në këtë ditë i gëzohemi arritjeve të përbashkëta, rreshtohemi përballë sfidave dhe zotohemi për punë dhe bashkëpunim në përmirësimin e mëtejmë të mirëqenies, pozitës dhe mundësive tuaja në vendin tonë”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore