Lajme

Kurti përkujton të vrarët në masakrën në Lybeniq të Pejës


Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, përmes një postimi në rrjetin social Facebook në përvjetorin e 24-të ka përkujtuar të vrarët nga forcat serbe në masakrën në Lybeniq të Pejës.

“Më 1 prill 1999, forcat serbe u kthyen në Lybeniq të Pejës, pas masakrës së parë, më 25 maj 1998. Rreth orës shtatë në mëngjes, të prirë nga pjesëtarët e formacionit “Çakejt”, pushkatuan burra, fëmijë, të moshuar, gra shtatzëna dhe foshnje”.

Po ashtu, Kurti tha se të vrarët në këtë masakër u gjetën në varrezë masive në Batajnicë të Beogradit.

“Shumë prej të vrarëve, mes moshës 15 dhe 87 vjeç, u gjetën në varrezën masive në Batajnicë, në periferi të Beogradit”.

Ndërkaq, ai shtoi se në 24 vjetorin e kësaj masakre “nderojmë kujtimin për të vrarët në masakrën e Lybeniqit, viktima të gjenocidit të Serbisë në Kosovë”.

“I përjetshëm qoftë kujtimi për ta!”

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore