Sport

‘Kurrë mos ndaloni së ëndërruari’, leksion nga atletja McDermott


Atletja australiane, Nicola McDermott që përfaqëson vendin e saj në Lojërat Olimpike të Tokios 2020, ka një histori shumë interesante në jetën e saj.

Australiania arriti të merrte medaljen e parë olimpike në karrierë, në Tokio, për kërcim së larti.

McDermott, në vitin 2005 kur ishte në moshën 9-vjeçare, shkroi një letër ku një ditë ëndërronte të shkonte në Lojërat Olimpike dhe të garonte në ngjarjen sportive kërcim së larti.

24-vjeçarja sot (7 gusht) ka përmbushur ëndrrën e saj të fëmijërisë, për të cilën kurrë nuk rreshti së ëndërruari dhe menduari.

Përfaqësuesja e Australisë në Tokio 2020, u dekorua me medaljen e argjend, pasi kërceu në lartësinë 2.02 metër.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore