Shëndet

Kur jeni në rrezik nga anea e gjumit?


Nëse gërhisni gjatë natës, mund të vuani nga apnea obstruktive e gjumit, ose OSA – një gjendje potencialisht e rrezikshme në të cilën njerëzit ndalojnë frymëmarrjen për 10 sekonda ose më shumë në të njëjtën kohë.

Gjendja ka qenë e lidhur me vëllimin më të vogël të trurit, dëmtimin e rrugës së komunikimit të lëndës së bardhë në tru dhe madje një rrezik tre herë më të lartë për të vdekur nga çdo shkak, shkruan CNN, transmeton AlbanianPost.

Akademia Amerikane e Mjekësisë së Gjumit ka konfirmuar se nëse nuk trajtohet, apnea obstruktive e gjumit ju vë në rrezik më të lartë për hipertension, sëmundje të zemrës, diabet të tipit 2, depresion dhe madje edhe vdekje të hershme.

Megjithatë, mund të mos e dini se keni apnea obstruktive të gjumit nëse dikush nuk ju tregon për zhurmat tuaja të natës.

Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme që partnerët dhe miqtë të flasin dhe të inkurajojnë ata që gërhasin të marrin ndihmë profesionale.

Por, çka nëse keni një simptomë të çuditshme përveç gërhitjes? Ju dhe të dashurit tuaj mund të mos e keni idenë se jeni në rrezik dhe gjendja mund të mbetet e padiagnostikuar për vite.

“Më shumë se 30 milionë njerëz kanë apnea të gjumit në Shtetet e Bashkuara, megjithatë shpesh është e nëndiagnostikuar ose e gabuar”, tha specialisti i gjumit dhe pulmonologu Raj Dasgupta, një profesor i asociuar i mjekësisë klinike në Shkollën e Mjekësisë Keck të Universitetit të Kalifornisë Jugore.

“Është vërtet keqdiagnostikuar tek femrat kundrejt meshkujve, sepse femrat mund të mos shfaqin gërhitjen klasike, heroike që shpesh tregojnë meshkujt”, tha ai.

Ka shumë arsye pse njerëzit mund të djersiten gjatë natës. Mund të jetë shumë nxehtë, veçanërisht me valët e vazhdueshme të të nxehtit në vitet e fundit për shkak të krizës klimatike.

Disa medikamente mund të shkaktojnë djersitje gjatë natës, siç mund të jetë kanceri, problemet e tiroides, gripi dhe infeksionet bakteriale dhe fillimi i simptomave të menopauzës.

“Por hulumtimi ka treguar se rreth 30% e njerëzve me apnea obstruktive të gjumit kanë raportuar djersitje gjatë natës”, tha Dasgupta.

“Është për shkak se trupi juaj nuk po merr oksigjen të mjaftueshëm, ju bini në këtë mënyrë simpatike luftimi ose fluturimi, i cili shkakton djersitje gjatë natës”, tha ai.

“Hulumtimi tregoi se njerëzit me OSA që kishin djersitje gjatë natës kishin gjithashtu më shumë gjasa të kishin nivele vërtet të ulëta oksigjeni përveç apnesë obstruktive të gjumit”, shtoi ai.

Shumë njerëz zgjohen natën për të zbrazur fshikëzën e tyre – kjo mund të shkaktohet nga konsumimi i tepërt i alkoolit, diabeti, edema, presioni i lartë i gjakut, disa ilaçe, shtatzënia, problemet e prostatës dhe madje edhe pirja e shumë lëngjeve para gjumit.

“Por ngritja të paktën dy herë në natë për të urinuar – e cila quhet nokturia – mund të jetë gjithashtu një shenjë e apnesë obstruktive të gjumit”, tha Dasgupta.

“Një studim zbuloi se rreth 50% e pacientëve me OSA kishin nokturia dhe ata vunë në dukje se trajtimi për çrregullimin e gjumit reduktoi zgjimet. Po ashtu, shtrëngimi i dhëmbëve gjatë gjumit quhet bruksizëm dhe gjithashtu mund të jetë një shenjë e apneas obstruktive të gjumit”, përfundoi ai.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore