Boterori 2022

Kupa e Botës hyn në fazën e ‘nxehtë’


Kupa e Botës tashmë ka hyrë në fazën e “nxehtë” të saj, atë me eliminim direkt. Janë 16 skuadra në garë të cilat do të tentojnë të kapin raundin çerekfinal.

Pas mbylljes së fazës së grupeve të premten në mbrëmje me dy ndeshjet e Grupit G, Serbi – Zvicer (2-3) dhe Kamerun – Brazil (1-0), u plotësuan të gjitha ekipet e raundit të 16-ve.

Kjo e shtunë do të sjellë dy sfidat e para me eliminim direkt. Në fushë do të zbresin katër skuadra nga katër kontinente të ndryshme: Holanda, SHBA-të, Argjentina dhe Australia.

“Khalifa International Stadium” do të presë ndeshjen e parë të ditës, atë mes Holandës dhe SHBA-ve. Takimi do të fillojë nga ora 16:00. Braziliani Wilton Pereira Sampaio do të jetë gjyqtari kryesor i takimit.

Holanda vjen në këtë sfidë pasi përfundoi e para në Grupin A, ku bënin pjesë edhe Senegali, Ekuadori dhe Katari. SHBA-të përfunduan në vendin e dytë në Grupin B, ku pjesë ishin edhe Anglia, Uellsi dhe Irani.

Gjetja e rrjetës nuk ka qenë problem për skuadrën e Louis van Gaal, pasi ata janë të pamposhtur që nga humbja në të njëjtën fazë të Kampionatit Evropian të vitit të kaluar. Kështu që ata do të duan të lënë pas ato kujtime të këqija ndërsa përgatiten për një përballje kokë më kokë për herë të parë me SHBA-të.

Ndërsa takimi i fundit mes tyre ishte një humbje 4-3 në 2015. Një rezultat i ngjashëm duket i pamundur pasi ata kanë pranuar vetëm një gol në pesë ndeshjet e tyre të fundit.

Rastësisht, raundi i 16-të i Kupës së Botës 2018 u hap me shtatë gola (Franca 4-3 Argjentina), por për të zbehur më tej shpresat për një përsëritje, skuadra e Greg Berhalter shënoi vetëm dy gola gjatë fazës së grupeve duke përfunduar me një fitore 1-0 ndaj Iranit.

Një avantazh që ata mund të pretendojnë ndaj Holandës është përvoja e tyre kohëve të fundit me fitoret e ndeshjeve me eliminim direkt, duke regjistruar tre fitore radhazi 1-0 për të fituar Kupën e Artë të vitit të kaluar.

Kapiteni i tij Virgil van Dijk beson se ai mund të “shkojë në hënë dhe të kthehet” se i tillë është potenciali i tij, por ai duhet të shkojë vetëm në stadiumin “Khalifa”, ku ata do të përballet me SHBA.

Arritja deri këtu është diçka që sulmuesi amerikan Timothy Weah e përshkroi si “ëndërr”, por ajo nuk ka përfunduar ende pasi amerikanët synojnë një paraqitje të parë çerekfinale në Kupën e Botës që nga viti 2002, hera e fundit që turneu u luajt në Azi.

Cody Gakpo i Holandës ka shënuar pesë herë në gjashtë ndeshjet e fundit me kombëtaren. Ai u bë holandezi i katërt pas Johan Neeskens, Dennis Bergkamp dhe Wesley Sneijder që ka shënuar në tre ndeshje radhazi të Kupës së Botës.

Njeriu kyç i SHBA-vë është Christian Pulisic, dhe tre nga katër golat e tij të fundit për kombëtaren ishin ndeshje hapëse.

Ndeshja e dytë do të zhvillohet në “Ahmed bin Ali Stadium” mes Argjentinës dhe Australisë. Sfida do të nisë nga ora 20:00. Ndërsa, gjyqtari kryesor do të jetë polaku, Szymon Marciniak.

Argjentina vjen në këtë ndeshje si ekipi i parë në Grupin C, ku pjesë e tij ishin edhe Polonia, Meksika dhe Arabia Saudite. Australia doli e dyta në Grupin D, pas Francës kryesuese dhe para Tunizisë dhe Danimarkës.

Pavarësisht se janë favorit, dy herë kampionët e botës tani duhet të përballen me surprizën australiane. Dhe superylli i tyre, Lionel Messi që refuzon të nënvlerësojë kundërshtarët kur thotë “kushdo mund të mundë këdo, gjithçka është shumë e barabartë”.

Ndonëse me një humbje shokuese 2-1 ndaj Arabisë Saudite në ndeshjen hapëse të Kupës së Botës që hodhi shumë dyshime, Argjentina u kthye në krye të grupit të saj falë fitoreve 2-0 ndaj Meksikës dhe Polonisë.

Prandaj shprehja e njohur e “Argjentina përparon nga fazat e grupeve të Kupës së Botës” tingëllon edhe një herë, pasi e ka bërë këtë në mënyrë mbresëlënëse në 13 nga 14 paraqitjet e fundit në finalet e Kupës së Botës.

Tani është faza ku ata dështuan në vitin 2018, duke humbur 4-3 nga kampionet e ardhshëm Franca.

Pasi humbi në ndeshjen hapëse të Kupës së Botës 4-1 ndaj fituesve të Grupit D, Francës, Australia ka shkaktuar një përmbysje të madhe me fitoret 1-0 ndaj Tunizisë dhe Danimarkës për të përparuar më tej.

Ata kanë arritur në raundin e 16-të vetëm një herë më parë, duke u mposhtur 1-0 nga kampionët e ardhshëm, Italia në 2006.

Por pasi kanë fituar tashmë dy ndeshje në një turne të vetëm në finalet e Kupës së Botës për herë të parë, “Socceroos” pothuajse me siguri do të kenë diçka më shumë për të dhënë në këtë fazë.

Duke qenë se kjo është deklaruar gjerësisht si shansi i tij i fundit për një kurorë në Kupën e Botës, Messi i Argjentinës do të duhet të rritet si kurrë më parë, pasi nuk ka shënuar kurrë në fazat e eliminimit të një Kupe Botërore.

Ndërkohë, Mathew Leckie e dërgoi Australinë në këtë fazë dhe do të dëshirojë të bëjë magjinë e tij edhe një herë, me vendin e tij duke fituar 11 nga 12 ndeshjet që ai ka shënuar.

Një fakt interesant është se vetëm tre skuadra kanë arritur të gjejnë rrjetën kundër Argjentinës në 18 ndeshjet e fundit.

Ndeshjet e tjera të raundit të 16-ve:

A

Japoni – Kroaci

Brazil – Koreja e Jugut

B

Angli – Senegal

Francë – Poloni

Portugali – Zvicër

Marok – Spanjë

Të dielën e 4 dhjetorit do të luhen takimet Francë – Poloni (ora 16:00) dhe Angli – Senegal (ora 20:00). Më 5 dhjetor, të hënën, do të zhvillohen ndeshjet Japoni – Kroaci (ora 16:00) dhe Brazil – Koreja e Jugut (ora 20:00).

Ndërsa raundi do të mbyllet me dy ndeshjet e fundit të martën e 6 dhjetorit, Marok – Spanjë (ora 16:00) dhe Portugali – Zvicër (ora 20:00).

Çerekfinalet do të zhvillohen në datat 9-10 dhjetor (dy ndeshje në ditë, ora 16:00 dhe 20:00). Më 13-14 dhjetor do të luhen gjysmëfinalet (ora 20:00).

Ndeshja për vendin e tretë më të mirë do të luhet më 17 dhjetor, duke filluar nga ora 16:00. Finalja e madhe do të zhvillohet të dielën e 18 dhjetorit, duke filluar nga ora 16:00.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore