Boterori 2022

Kupa e Botës: Gana 0-2 Uruguaj

90+10′: Përfundon sfida, Gana 0-2 Uruguaj

Përfundon pas 100 minutash sfida mes Uruguajit dhe Ganës. Edhe pse fitoi 2-0, Uruguaj eliminohet nga Kupa e Botës pas fitores 2-1 të Koresë së Jugut ndaj Portugalisë.

________________________________________________________________________

90+9′: Ndëshkohet me kartonin e verdhë edhe Seidu

90+5′: Rochet me një super pritje mban ende në lojë Uruguajin

90+4′: Lawrence Ati ndal aksionin e rrezikshëm të uruguajanëve

90+2′: Kërkon penallti Uruguaj

Cavani “pengohet” në zonën e rreptësisë, por nuk ka 11 metërsh.

Uruguajit i duhet një gol për tu kualifikuar…

89′: Çfarë pritje nga Lawrence Ati, që i mohon golin Cavani-t

Megjithatë kishte një pozcion jashtë loje nga Cavani.

86’: Karton i verdhë për Sulemana

Koreja e Jugut shënon golin e dytë (2-1) përballë Portugalisë.

Me këtë rezultat Uruguaj është jashtë Kupës së Botës.

81′: Kudus provon me një gjuajtje në hyrje të zonës kundërshtare, por Rochet e ndal duke e dërguar topin në këndore

79′: Antoine Semenyo tenton të shënojë, por topi i gjuajtur prej tij kalon pasqyrën e portës duke mos qenë shumë kërcënues

76′: Valverde tenton të suprizojë me një gjuajtje nga një distancë shumë e largët

Festa e çuditshme e Valverde pas pritjes së penalltisë nga Rochet

73’: Dy zëvendësime të tjera te Gana

Dalin: Salis Abdul Samed, Inaki Williams

Futen: Daniel-Kofi Kyereh, Antoine Semenyo

71′: Kudus lëviz mirë në hyrje të zonës kundërshtare, por topi i gjuajtur prej tij përfundon sipër traversës

70′: Super gjuajtja e Valverde ndalet nga portieri ganez

Fede Valverde është një lojtar që shquhet për goditjet e fuqishme nga distanca, por këtë herë portieri u tregua i gatshëm për ta ndalur.

66′: Përfundon sfida për Suarez dhe Pellistri

Zëvendësim te Uruguaj ku Luis Suarez dhe Facundo Pellistri i lënë vendin Edison Cavani-t dhe Nicolas de la Cruz.

65′: Pellistri flirton me golin

Topi i gjuajtur nga lojtari i Manchester United përfundon ngjitur me shtyllën.

64′: Bakari nuk arrin të mbërrijë një top që mund të kishte qenë tepër kërcënues për portën uruguajane

60′: Luis Suarez ndëshkohet me karton të verdhë

Sulmuesi kryen ndërhyrje të rrezikshme në mesfushë.

59′: Daniel Siebert lejon lojën të vazhdojë, nuk ka 11 metërsh për Uruguajin

Gjyqtari gjerman pas rishikimit të rastit në VAR pohon se nuk ka penallti, por loja do të vijojë normalisht.

58′: VAR ndërhyn përsëri dhe gjyqtari shkon të shohë rastin

57′: Kërkon penallti Uruguaj

Darwin Nunez pengohet në zonë.

55′: Dëmtohet Rochet pas një përplasje me Sulemana

Nuk ka probleme serizoze për uruguajanin, që vijon lojën.

Rekordi i Ganës në Kupën e Botës kur humb në pjesën e parë:

❌ 2-0 kundër Italisë – 2006
❌ 3-0 kundër Brazilit – 2006
❌ 2-1 vs SHBA – 2014
❌ 2-1 kundër Portugalisë – 2014

Një statistikë interesante vjen nga ndeshja tjetër e këtij grupi mes Portugalisë dhe Koresë së Jugut:

◉ Antonio Silva: Mbrojtësi më i ri në Kupën e Botës 2022 (19 vjeç dhe 39 ditë)

◉ Pepe: Mbrojtësi më i vjetër në Kupën e Botës 2022 (39 vjeç dhe 279 ditë)

Të dy mbrojtësit aktivizohen me Portugalinë.

48′: Sulmon Gana, nuk ka çfarë të humbas më pasi me këtë rezultat (2-0) është e eliminuar

Gana e nis pjesën e dytë me dy zëvendësime

Futen: Osman Bukari dhe Kamaldeen Sulemana

DAlin: Andre Ayew dhe Jordan Ayew

45′: Nis pjesa e dytë në “Al Janoub Stadium“

1 asist

Që nga fillimi i mbledhjes së detajuar të të dhënave në vitin 1966, Gana është e vetmja skuadër që humbi dy penallti kundër një kundërshtari të vetëm në Kupën e Botës (në 2010 dhe 2022 kundër Uruguait).

Giorgian de Arrascaeta është uruguaiani i tretë që shënon dy gola në pjesën e parë të një ndeshje të Kupës së Botës, pas Juan Peregrino Anselmo kundër Jugosllavisë në 1930 dhe Oscar Miguez kundër Bolivisë në 1950.

Uruguai fitoi Kupën e Botës në të dyja edicionet.

45+8’: Përfundon pjesa e parë, Gana 0-2 Uruguaj

Suarez vs Inaki

44′: Uruguaj pas dy golave të shënuar ka marrë në duar dhe frenat e lojës

Ndryshe nga minutat e para të takimit, uruguajanët tashmë janë më prezent në sulm.

34′: Zëvendësim i detyruar te Uruguaj

Rodrigo Bentancur lë fushën e lojës i dëmtuar, në vendin e tij futet Matias Vecino.

32′: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL, Gana 0-2 Uruguaj

Realizon përsëri Giorgian De Arrascaeta.

Young-Gwon Kim me golin e shënuar në minutën e 27 ka barazuar në 1-1 përballjen e Kores së Jugut me Portugalinë.

26′: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL, Gana 0-1 Uruguaj

Shënon Giorgian De Arrascaeta, por një meritë e madhe ishte padyshim edhe e Luis Suarez.

23’: Nunez provon të shënojë me parabolë, por Salisu heq topin në momentin e fundit kur po i drejtohej rrjetës

21′: Sergio Rochet pret penalltinë

Andre Ayew gabon 11 metërshin dhe Sergio Rochet shlyen gabimin e tij.

19′: Darwin Nunez ndëshkohet me karton të verdhë për protesta

I ndëshkuari i parë i sfidës është sulmuesi i Liverpool dhe Uruguajit, Darwin Nunez.

18′: Daniel Siebert akordon penallti për Ganën

Gjyqtari gjerman vendos të akordojë penallti për ganezët pasi pa pamjet në VAR.

16′: VAR kontrollon për 11 metërsh në favor të Ganës

Daniel Siebert shkon ta shikojë vet rastin në monitorët e VAR.

15′: Shfaqet rrezikshëm Gana me J.Ayew

Nga ky aksion mund të ketë një penallti për ganezët, pasi Kudus pengohet në zonë nga portieri.

10′: Asnjë tentativë në portat kundërshtare në këto 10 minuta të para

7′: Faull pranë zonës uruguajane

Nuk sjell asnjë rrezik, pasi ganezët shkaktojnë një tjetër faull në sulm.

Ndërkohë Portugalia ka kaluar në avantazh përballë Koresë së Jugut me anë të Ricardo Horta në minutën e pestë.

Me atë rezultat Gana mjafton të mos humbas për të kaluar në raundin tjetër.

Luis Suarez është lojtari i vetëm në formacionet fillestare për Gana-Uruguaj, i cili gjithashtu filloi çerekfinalen e Kupës së Botës 2010 midis dy skuadrave.

1′: Ka nisur sfida në “Al Janoub Stadium“

Ganezët shkelmojnë topin e parë nga mesi i fushës.

Gjyqtari kryesor i takimit do të jetë gjermani 38-vjeçar Daniel Siebert. Një gjyqtar i FIFA-s që nga viti 2015 dhe elitës në UEFA.

Cristiano Ronaldo (8) duhet të shënojë vetëm një gol më shumë në Kupën e Botës për të barazuar rekordin e Eusebio-s me Portugalinë (9).

Ai mendoi se kishte barazuar rekordin kundër Uruguait…

Formacionet zyrtare, Koreja e Jugut – Portugali

Koreja e Jugut 4-2-3-1: Seung-Gyn; Moon-Hwan, Kyung-Won, Young-Gwon, Jin-Su; Woo-Young, In-Beom; Kang-In, Jae-Sung, Heung-Min; Gue-Sung.

Portugali 4-3-3: Diogo Costa; Dalot, Pepe, Antonio Silva, Cancelo; M.Nunes, R.Neves, Vitinha; J.Mario, Ronaldo, R.Horta.

Formacionet zyrtare, Gana – Uruguaj

Gana 4-2-3-1: Ati-Zigi; Baba, Salisu, Amartey, Seidu; Abdul Samed, Partey; J.Ayew, A.Ayew, Kudus; I.Willimas.

Uruguaj 4-1-2-3: Rochet; G.Varela, J.M Gimenez, Coates, M.Olivera; Bantancur; Valverde, De Arrascaeta; D.Nunez, L.Suarez, Pellistri.

Grupi H do të zhvillojë dy ndeshjet e fundit të fazës së grupeve. Gana përballet me Uruguajin, ndërsa Portugalia me Koren e Jugut.

Nga ky grup e vetmja skuadër e kualifikuar deri më tani është Portugalia që ka gjashtë pikë. Gana ka tre pikë dhe mban vendin e dytë.

Koreja e Jugut mban vendin e tretë me një pikë. Dhe me një pikë, por në vendin e fundit renditet skuadra uruguajane.