Sport

Kupa e Botës 2030 në tre kontinente pritet me kritika


Kur mendoni se FIFA dhe vendimmarrësit e konfederatës së saj nuk mund të tejkalojnë veten, ata e bëjnë.

Vendimi i FIFA-s për të ndarë Kupën e Botës 2030 midis gjashtë vendeve në dy kontinente, dhe për ta bërë këtë nën maskën e “bashkimit të botës”, është për të qeshur.

Është e qartë se CONMEBOL nuk ishte kurrë në gjendje të priste turneun e vitit 2030.

Ishte një ide romantike që Kupa e Botës të kthehej në Uruguaj 100 vjet më vonë, megjithatë, shqetësimet e infrastrukturës e bënë të pamundur që Uruguai të priste fushën e zgjeruar me 48 ekipe.

A mendonim vërtet se Evropa do ta lejonte FIFA-n të zhvillonte dy Kupa Botërore radhazi në Amerikë? FIFA duket si prindi që kishte nevojë për një sistem shpërblimi për të qetësuar dy fëmijë të llastuar.

Kështu shkruan gazetari i “The Athletic”, Felipe Cardenas për vendimin historik të FIFA-s.

Edhe oferta e përbashkët për CONMEBOL-in, me Argjentinën dhe Paraguajin, ishte një përpjekje e rastësishme për ta bërë një ofertë jo praktike të dukej zyrtare, mendon ai.

Sipas tij, tani FIFA, UEFA dhe CONMEBOL do të përpiqen të minimizojnë shqetësimet e dukshme të udhëtimit që do të ketë padyshim një Kupë Botërore transatlantike.

Vendimi i FIFA-s për të pritur Kupën e Botës 2030 në tre kontinente është kritikuar po ashtu si një shembull i “paaftësisë së futbollit për të marrë seriozisht kërcënimin e ndryshimeve klimatike”.

Më herët gjatë ditës së sotme, FIFA njoftoi se turneu i vitit 2030 do të organizohet nga Spanja, Maroku dhe Portugalia, por tre ndeshjet e para do të zhvillohen në Argjentinë, Uruguai dhe Paraguaj.

“Njoftimi sot se tre ndeshjet e para të Kupës së Botës 2030 do të luhen në Amerikën e Jugut, përpara se të priten ndeshjet e mbetura në dy kontinente, është një shembull tjetër i paaftësisë së industrisë së futbollit për të marrë seriozisht kërcënimin e ndryshimeve klimatike”, tha Elliot Arthur-Worsop, themelues i Football for Future, një organizatë jofitimprurëse që synon të krijojë një kulturë të qëndrueshme mjedisore në sport.

Aktvisti shton se “çdo ditë ne po shohim se si ngjarjet ekstreme të motit, përmbytjet dhe valët e të nxehtit po intensifikohen, duke vënë në rrezik ndeshjet e futbollit”.

Sipas tij, vendimi i sotëm nga FIFA “i detyron lojtarët dhe tifozët të gjenerojnë tonelata të emetimeve të karbonit përmes udhëtimeve të paqëndrueshme”.

“Ky përbën një precedent të rrezikshëm për turnetë e ardhshëm në një kohë kur ndikimet e ndryshimeve klimatike vetëm sa do të përkeqësohen. Futbolli ka fuqinë ta ndryshojë këtë dhe të frymëzojë një brez tifozësh për të vepruar”, shtoi Elliot Arthur-Worsop.

Ai theksoi se i takon FIFA-s dhe organeve të tjera qeverisëse të japin një shembull dhe të marrin një rol udhëheqës në krijimin e një të ardhmeje më të gjelbër, më elastike, për të mbrojtur lojën e bukur që të gjithë e duam.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore