Sport

Kupa e Amerikës në SHBA: Ku biznesi ia kalon futbollit


Lionel Scaloni (Getty)

Janë caktuar grupet për Kupën e Amerikës 2024 që do të zhvillohet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e cila do të tentojë të përdorë figurën e Lionel Messi-t, lojtarit më të mirë të të gjitha kohërave, si promotor i sportit që duket se nuk arrin të kapë imagjinatën e mesatares amerikane.

Dihet mirë se Shtetet e Bashkuara janë përpjekur të imponojnë futbollin në publik, edhe pse gjithmonë me rezultate të përziera.

Në vitet 70, u përpoq të futej në zemrat e amerikanëve duke tërhequr lojtarë yje si braziliani dhe kampioni tre herë i botës Pele ose gjermani Franz Beckenbauer (i konsideruar nga shumë si mbrojtësi më i madh i të gjitha kohërave).

Në vitet ’90, u përpoqën përsëri duke organizuar Kupën e Botës USA 94, me Diego Maradona-n si një figurë të madhe përtej statusit të veteranit dhe problemeve jashtë fushës.

Asnjë nga këto nuk e bëri të mundur të pamundurën, që një amerikan i zakonshëm të shikonte futboll (dhe të krijonte biznes, padyshim) siç bëjnë Liga Kombëtare e Futbollit (NFL), Shoqata Kombëtare e Basketbollit (NBA), Major League Baseball (MLB) dhe Liga Kombëtare e Hokejt (NHL).

Përballë kësaj panorame armiqësore për futbollin në “vendin e mundësive”, amerikanët, më kokëfortë se të tjerët, vazhdojnë të provojnë. Së pari ata rifilluan Major League Soccer (MLS) dhe tërhoqën figura ndërkombëtare si David Beckham, Gonzalo Higuain dhe Gareth Bale, ndër të tjera.

Megjithëse u përmirësuan, ka ende shumë për të bërë dhe organizuan Kupën e Amerikës 2024 dhe Kupën e Botës (edhe pse e ndanë me Meksikën dhe Kanadanë) në 2026.

Në vitin 2016 ata organizuan Kupën e Amerikës, por përveç latinëve që shkonin në stadiume, ajo nuk arriti të dilte në TV dhe as në shtëpitë e publikut më të madh të Amerikës së Veriut.

Në këtë sfond, Messi, lojtari më i madh i të gjitha kohërave dhe tetë herë fituesi i Topit të Artë, u punësua dhe gjithçka dukej se kishte ndryshuar. Vetëm një vit para një Kupe të Amerikës që do të ketë kampionen e Botës, Argjentinën si protagoniste kryesore së bashku me Brazilin e frikshëm (pesë herë kampion bote) dhe Uruguain (së bashku me Argjentinën, atë me më shumë tituj).

Është tani ose kurrë, ose të paktën kjo duket të jetë motoja e fuqisë më të rëndësishme ekonomike në botë. Për këtë arsye nuk kursehet për organizimin e Kupës së Amerikës apo Botërorit të ardhshëm 2026.

Për këtë edicion të Kupës së Amerikës 2024, janë zgjedhur 14 vende në 10 shtete amerikane, të shpërndara mirë në të gjithë gjeografinë e SHBA-ve, me të vërtetë shumë të mëdha.

Ndeshja hapëse më 20 qershor do të mbahet në stadiumin “Mercedes-Benz” në Atlanta dhe finalja më 14 korrik në stadiumin “Hard Rock” në Miami Gardens, Florida, me një kapacitet prej 65,000 vende.

Nuk është rastësi që Miami është zgjedhur si vendi i finales. Miami është vendi ku Messi luan, përveç që ka një komunitet tifozësh të futbollit latin.

Gjithashtu nuk duket rastësi që Argjentina dhe Brazili, pavarësisht se si do të shkojnë në grupet e tyre, nuk do të mund të përballen kurrë me njëri-tjetrin deri në një finale.

Biznesi ishte më i rëndësishëm se sporti. Sigurimi i më të mirëve (ose të paktën përpjekja për ta bërë këtë) duket të jetë më e rëndësishme se tradita sportive.

Gjithsesi, është kjo që është dhe nuk habit shumë pasi është Conmebol që qëndron pas saj, një organizatë e dyshuar gjithmonë për menaxhim të paqartë dhe të korruptuar.

Pavarësisht përpjekjeve të presidentit paraguaian, Alejandro Dominguez për t’u treguar Conmebol-in si diçka tjetër, kur ndeshjet të fillojnë të luhen nga 20 qershori deri më 14 korrik të vitit të ardhshëm, gjithçka do të harrohet dhe bota do t’i përqendrojë sytë tek ta shohë Messi-n në turneun e tij të fundit madhështor (edhe pse me derën e hapur për Kupën e Botës 2026).

Gara sigurisht që do të ketë yje të tjerë, disa nga më të mirët në botë, shumë prej tyre që luajnë në ligat kryesore evropiane. Do të marrin pjesë 16 skuadra (10 nga Amerika e Jugut dhe 6 nga Amerika Qendrore ose Veriore), të ndara në 4 grupe ku dy të parat kalojnë në çerekfinale.

Grupet

Grupi A: Argjentina, Peruja, Kili dhe fituesi i play off-it midis Kanadasë dhe Trinidad dhe Tobago.

Grupi B: Meksika, Ekuadori, Venezuela dhe Xhamajka.

Grupi C: Shtetet e Bashkuara, Uruguai, Panamaja dhe Bolivia.

Grupi D: Brazili, Kolumbia, Paraguaj dhe fituesi i play off-it mes Kosta Rikës kundër Hondurasit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore