Shëndet

Kundër kollës: Provoni një recetë popullore


Ilustrim

Kolla është një përgjigje fiziologjike mbrojtëse ndaj sekrecioneve inflamatore dhe aspekteve të tjera të rrugëve të frymëmarrjes.

Kolla e thatë dhe joproduktive është veçanërisht rraskapitëse. Një kollë e tillë ndodh pothuajse gjithmonë në infeksionet virale të frymëmarrjes, duke përfshirë gripin.

E ashtuquajtura kollë e lagësht njihet edhe si kollë e pjekur ose produktive. Karakterizohet me mukus, pra sekretim në rrugët e frymëmarrjes, i cili ndonjëherë është shumë i vështirë për t’u nxjerrë.

Instituti Kombëtar Britanik i Shëndetësisë rekomandon se mjalti, propolisi dhe barnat pa recetë duhet të jenë zgjedhja e parë në trajtimin e kollës te shumica e pacientëve.

Në vendin tonë ka një numër të madh recetash për çajra dhe pije të tjera në mjekësinë popullore që mund të ndihmojnë që kolla të kalojë më shpejt.

Çaj me qepë dhe sheqer

Këtu është njëra prej tyre:

Çaj me qepë

Përbërësit:
  • 2 koka qepë të kuqe mesatare
  • 1 litër ujë
  • 100 g sheqer
Përgatitja:

Lani qepën në lëvozhgë dhe vendoseni të piqet në ujë me sheqer (sheqeri neutralizon shijen dhe erën e qepëve). Kur të vlojë, gatuajeni edhe 15 minuta të tjera.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore