Lajme

Kulmi i kërkesës globale për naftë “para fundit të dekadës”


Kulmi botëror i kërkesës për naftë mund të vijë para fundit të kësaj dekade, ka thënë mbikëqyrësi global i energjisë.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë ka bërë me dije se rikthimi i kërkesës për naftë që pasoi lehtësimin e kufizimeve të COVID-it ka të ngjarë të përfundojë këtë vit dhe rritja do të ngadalësohet nga viti i ardhshëm.

Një përkeqësim i mundshëm në ekonominë globale dhe kalimi afatgjatë drejt burimeve më të pastra të energjisë pritet të dëmtojë kërkesën.

Drejtori ekzekutiv i IEA-s, Fatih Birol, ka thënë se “zhvendosja drejt një ekonomie të energjisë së pastër po rritet, me një kulm të kërkesës globale për naftë në horizont para fundit të kësaj dekade, ndërsa automjetet elektrike, efikasiteti i energjisë dhe teknologjitë e tjera përparojnë”.

Kërkesa globale për naftë do të rritet me 2.4 milionë fuçi në ditë në vitin 2023 në një rekord prej 102.3 milionë, sipas IEA-së.

Megjithatë, agjencia pret që erërat e kundërta ekonomike të reduktojnë rritjen në 860 mijë fuçi në ditë vitin e ardhshëm dhe rritjen e përdorimit të automjeteve elektrike për të ndihmuar në uljen e kësaj në 400 mijë fuçi në ditë në vitin 2028 për kërkesën e përgjithshme prej 105.7 milionë.

“Ngadalësimi është përshpejtuar nga pushtimi rus i Ukrainës mes shqetësimeve të shtuara të sigurisë së energjisë dhe nga planet e shpenzimeve të rimëkëmbjes së qeverisë pas COVID-it, me më shumë se 2 trilionë dollarë të mobilizuara për investime në energji të pastër deri në vitin 2030”, sipas IEA-së.

Kërkesa për naftë nga lëndët djegëse fosile të djegshme, duke përjashtuar biokarburantet, lëndët ushqyese petrokimike dhe përdorime të tjera joenergjetike, ka të ngjarë të arrijë në 81.6 milionë fuçi në ditë në vitin 2028.

“Prodhuesit e naftës duhet t’i kushtojnë vëmendje të kujdesshme ritmit të ndryshimit dhe të kalibrojnë vendimet e tyre për investime për të siguruar një tranzicion të rregullt”, ka theksuar Birol.

Çmimet e energjisë u rritën vitin e kaluar pasi Rusia, një eksportues i madh i lëndëve djegëse fosile, pushtoi Ukrainën dhe shkurtoi dërgesat e gazit natyror në Evropë.

Fuqitë perëndimore vendosën ndalime dhe kufizime të çmimeve për eksportet ruse të naftës në përpjekje për të pasur një burim të rëndësishëm parash për përpjekjet e luftës të Moskës.

Çmimet e naftës dhe gazit kanë rënë në muajt e fundit. Megjithatë, faturat e energjisë së familjeve britanike mbeten rreth dyfishi i asaj që ishin përpara fillimit të krizës energjetike në 2021.

Po ashtu agjencia ka thënë se pushtimi rus i Ukrainës dhe paqëndrueshmëria e injektuar nga lufta në tregjet e mallrave, kanë inkurajuar investime më të mëdha në energjinë e pastër.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore